Wzrost rynku półprzewodników

Według prognoz Semiconductor Industry Association począwszy od bieżącego kwartału następować będzie powolny wzrost popytu na półprzewodniki. Na prawdziwe odrodzenie tego rynku producenci muszą jednak poczekać do 2003 r.

Semiconductor Industry Association (SIA) przewiduje, że rynek półprzewodników zanotuje niewielki wzrost jeszcze w bieżącym roku. Przyczyni się do tego rosnący w IV kw. popyt na komputery, telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne przeznaczone na rynek konsumencki. Z analiz SIA wynika, że globalna sprzedaż półprzewodników w 2001 r. będzie mniejsza o ponad 30% niż w roku ubiegłym i osiąganie wartość 141 mld USD. Wzrost przewidywany na ostatnie miesiące 2001 r. ma się jednak utrzymać w trzech następnych latach. Do 2004 r. rynek ten osiągnie wartość 218 mld USD.

Według SIA największy przyrost popytu nastąpi w USA, gdzie rynek półprzewodników wart jest obecnie 36 mld USD. Zdaniem specjalistów w przyszłym roku wzrośnie on jedynie o 4%, ale w 2003 roku już o 21% i tyle samo rok później. W Europie w przyszłym roku nastąpi zastój, lecz w dwóch następnych latach dynamika wzrostu rynku na starym kontynencie będzie taka jak w USA. Podobnie sytuacja będzie się rozwijać w Japonii i na rynkach azjatyckich. W 2004 r. wartość sprzedaży półprzewodników w USA sięgnie 54 mld USD, w Europie 44 mld USD, w Japonii 52 mld USD i w Azji 67 mld USD.

Zobacz również:

Pod względem kategorii produktów największe przychody (38 mld USD w 2004r.) generować będzie sprzedaż specjalistycznych układów MOS (metal-oxide semiconductor) dla urządzeń telekomunikacyjnych. Na dwukrotny wzrost sprzedaży mogą liczyć producenci układów DRAM (29 mld USD w 2004 r.) i procesorów DSP (8 mld USD). Nieco wolniej będzie się rozwijał popyt na pamięci flash. Według Semiconductor Industry Association wartość ich globalnej sprzedaży w 2004 r. wyniesie 12 mld USD (obecnie 7,8 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200