Wzrost indeksu PMI w polskich przedsiębiorstwach

Wskaźnik PMI w styczniu 2009 r. wzrósł do 40,3 pkt., wobec 38,3 pkt. w grudniu 2008, po raz pierwszy od 11 miesięcy - podała firma analityczna Markit Economics.

"Według najnowszych danych, polski sektor przemysłowy rozpoczął 2009 r. w trudnych warunkach gospodarczych. Produkcja i nowe zamówienia kontynuowały spadek, a firmy redukowały zatrudnienie w szybkim tempie" - napisano w komunikacie. "Jednak ogólny spadek w sektorze produkcyjnym odnotował sygnały spowolnienia" - dodają autorzy

Z badań wynika, że wszystkie pięć komponentów wskaźnika ponownie zarejestrowało negatywne wartości w styczniu, jednak cztery z nich odnotowały nieznaczną poprawę w stosunku do grudnia. Wyjątkiem było jedynie zatrudnienie, które spadło w najszybszym tempie od kwietnia 1999 r. "Przedsiębiorstwa informowały też o niższych cenach energii i surowców, w szczególności metali. W celu pobudzenia działalności przenoszono również niższe koszty na klientów. Średnie ceny wyrobów gotowych spadły po raz piąty w ciągu sześciu miesięcy" - dodano.

Zobacz również:

  • Apple zrezygnowało z macOS Server
  • Jak zmieniają się centra danych
  • Czy sztuczna inteligencja zadomowi się w Twoim kanale informacyjnym?

"W styczniu dalszy wyraźny spadek przychodzących nowych zamówień wpłynął na utrzymujący się spadek w sektorze produkcyjnym. Sektor samochodowy oraz sektory powiązane z budownictwem musiały sprostać wyjątkowo trudnej sytuacji, a nowe zamówienia eksportowe spadły szesnasty miesiąc z rzędu" - napisano.

"Całkowite nowe zamówienia spadły w nieznacznie słabszym tempie niż średnia zarejestrowana przez ostatni kwartał zeszłego roku. W styczniu produkcja przemysłowa spadła w najsłabszym tempie od trzech miesięcy, jednak ciągle było ono szybsze niż w jakimkolwiek innym okresie od czasu rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 r." - napisano także. Produkcja spada nieprzerwanie od zeszłego czerwca, a mniejsze zapotrzebowania produkcyjne doprowadziły do dalszego wyraźnego spadku aktywności zakupowej w styczniu, który był drugim najszybszym spadkiem w historii badań. Z badań wynika, że firmy ponownie starały się optymalizować zapasy środków przedprodukcyjnych, ponieważ pogorszyły się prognozy sprzedaży, a zapasy środków poprodukcyjnych zwiększyły się.

"Wyraźny spadek zaległości produkcyjnych oraz krótszy czas dostaw był wynikiem wolnych mocy przerobowych w sektorze. W styczniu mniejsza presja na koszty stałe w firmach została podtrzymana, ponieważ średnie koszty produkcji spadły w najszybszym tempie od czerwca 2005 r." - napisano w komunikacie.

Źródło - Markit Economics, Gazeta.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200