Wzrosła światowa sprzedaż układów półprzewodnikowych

Światowa sprzedaż układów półprzewodnikowych osiągnęła w czerwcu br. wartość 16,6 mld USD, co oznacza, że wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 48,1% - wynika z raportu przygotowanego przez Semicon...

Światowa sprzedaż układów półprzewodnikowych osiągnęła w czerwcu br. wartość 16,6 mld USD, co oznacza, że wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 48,1% - wynika z raportu przygotowanego przez Semiconductor Industry Associates (SIA).

Największy wzrost odnotował rynek układów pamięci typu flash (wzrost o 167%), stosowanych w komputerach naręcznych i telefonach komórkowych. Na drugim miejscu plasuje się rynek układów logicznych przeznaczonych do specjalizowanych urządzeń telekomunikacyjnych (106%). O 51% wzrosła sprzedaż cyfrowych procesorów sygnałowych (DSP). Natomiast rynek pamięci typu DRAM wzrósł w tym czasie o 75%, podczas gdy cały rynek mikroprocesorów osiągnął wzrost na poziomie 36%.

Według SIA, organizacji monitorującej rynek półprzewodników, czerwiec był najlepszym miesiącem pod względem przychodów dla branży od wielu lat. Organizacja przewiduje, że przychody tego rynku w bieżącym roku powinny wynieść 195 mld USD, a do 2003 r. wzrosnąć do 312 mld USD.

Dynamiczny wzrost sprzedaży układów półprzewodnikowych producenci zawdzięczają przede wszystkim gwałtowanemu rozwojowi Internetu, coraz większej liczbie użytkowników telefonów komórkowych i urządzeń naręcznych. Nadal jednak największym rynkiem zbytu półprzewodników są komputery PC.

***

W kwietniu odnotowano rekordowy wzrost sprzedaży układów półprzewodnikowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200