Wzrastające dostawy RS/6000

IBM może się ostatnio pochwalić tym, że dużym powodzeniem cieszą się jego stacje robocze RISC System/6000. Przedstawiciele firmy mówią, że w ostatnim półroczu sprzedano 25 tys. maszyn, co przyniosło 1 miliard dolarów zysku.

IBM może się ostatnio pochwalić tym, że dużym powodzeniem cieszą się jego stacje robocze RISC System/6000. Przedstawiciele firmy mówią, że w ostatnim półroczu sprzedano 25 tys. maszyn, co przyniosło 1 miliard dolarów zysku. A jeszcze niedawno nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu eksperci przemysłowi przewidywali, że IBM dostarczy tylko 15 tys. swoich unixowych Powerstation i Powerserver. 'jednak mimo niespodziewanego sukcesu IBM znajduje się w dalszym ciągu dopiero na czwartym miejscu pod względem sprzedaży stacji roboczych w roku 1990. Według danych z Framingham, International Data Corp. (IDC), firmy zajmującej się badaniem rynku, sprzedawcą numer 1 jest nadal Sun Microsystems, Inc. mający 38% udziału na rynku ze sprzedanymi w ostatnim roku 141800 maszynami. Hewlett-Packard Co. zajmuje drugie miejsce mając 20% udziału w sprzedaży (75550 systemów). Digital Eąuipment Corp. jest trzeci z 17% rynku (62500 sprzedanych stacji roboczych).

- To jasne, że IBM nabiera rozpędu i może w tym roku sprzedać 50 tys. stacji roboczych i serwerów, plus jeszcze od 10 do 20 tys. systemów wielodostępnych. - stwierdził Vicki Brown, ekspert z IDC.

- Systemy otwarte są przyszłością, a przyszłością IBM są systemy otwarte - powiedział w zeszłym miesiącu podczas przemówienia na Uniforum C. Michael Amstrong, przewodniczący IBM World Trade.

Licząc dzierżawców i maszyny demonstracyjne, Amstrong stwierdzil, że w ostatnim roku IBM faktycznie dostarczył 40 tys. swoich nowych maszyn unixo-wych. Powiedział także, że firma zastosuje się do życzeń użytkowników i dostarczy w tym roku wyspecjalizowane systemy o większej wydajności, nowe modele typu desktop i poprawi w swoich konstrukcjach możliwości graficzne.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że głównym celem wydziału stacji roboczych jest budowanie bardziej zintegrowanych pakietów programistycznych z interfejsem typu „look-and-feel".

Sukces systemów RS/6000 nie dla wszystkich był niespodzianką. Na przykład firma Eąuitable Real Estate Investment Management, Inc. z Atalanty, już od jakiegoś czasu w kilkunastu regionalnych biurach na obszarze całego kraju rezygnuje z mikrokomputerów firmy Wang na korzyść rozproszonego RS/6000. Wiceprezydent tej firmy Robert E. Matthews, stwierdził, że stosunek ceny do wydajności jest o wiele lepszy w wypadku RS/6000 niż w wypadku ich maszyny 3090 typu mainframe.

RS/6000 stał się ostatnio hitem w całej Ameryce z chwilą ogłoszenia, że dołączy do unixowych stacji roboczych firmy DEC w zakrojonym na światową skalę projekcie systemów informatycznych firmy General Motors Corp. Celem tego projektu - jak powiedziała Ruth Stanton, rzecznik GM w Detroit - jest połączenie siedzib GM na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200