Wzrasta popyt na usługi świadczone przez publiczne chmury

Jak podaje firma analityczna Gartner, do końca 2016 roku wartość globalnego rynku usług chmury publicznej przekroczy próg 200 miliardów dolarów. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na cloud computingu widać również w Polsce.

Jeszcze w ubiegłym roku rynek chmury publicznej wyceniany był na 178 miliardów dolarów. Do końca tego roku ma on wzrosnąć o co najmniej 30 miliardy dolarów. Oznacza to duży, bo 17% wzrost rok do roku. Zdaniem analityków jest to łatwe do wytłumaczenia: w usługi chmurowe coraz chętniej inwestują przedsiębiorstwa z sektora MŚP, a głównym czynnikiem napędzającym rynek jest modernizacja firmowych środowisk IT związana z cyfrową transformacją biznesu.

Okazuje się, że nie wszystkie usługi chmurowe rosną w tym samym tempie. Najszybciej wzrasta zainteresowanie IaaS (czyli infrastrukturą na wynajem) oraz SaaS (czyli konkretnymi aplikacjami i oprogramowaniem biznesowym dostarczanym na żądanie). Segment IaaS ma wzrosnąć w tym roku aż o 42,8%, SaaS natomiast o 21,7%. W Polsce będzie on zapewne niższy, ale nie sposób nie zauważyć, że strategię „używamy, a nie posiadamy”, bierze sobie do serca coraz więcej przedsiębiorstw.

Zobacz również:

  • Dla bezpieczeństwa warto inwestować w chmurę hybrydową
  • SAP S/4HANA Cloud zapewnia doskonały rozwój i przyspiesza cyfryzację
  • Jak firmy podejmują decyzję w kwestiach bezpieczeństwa?

Firmy pozbawione zastrzyku unijnych funduszy ostrożnie podchodzą do wydatków. Zamiast kupować wolą wydzierżawić sprzęt czy oprogramowanie, zwłaszcza, że wynajem infrastruktury jest jedną z najszybszych i najbardziej opłacalnych metod dostępu do technologii IT - tłumaczy Krystian Fydrych z firmy Atmana, jednego z największych polskich operatorów centrów danych. Z usług dzierżawy serwerów dedykowanych firma odnotowała 11-procentowy wzrost przychodów w drugim kwartale 2016 r. w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Zainteresowanie usługami IaaS wpłynęło także na dwucyfrowe zwiększenie zysku EBITDA, którego dynamika jest ściśle uzależniona od rynkowego popytu na oferowane usługi.

Według analityków IDC, największe firmy na świecie zwiększą do 2020 r. wartość generowanych danych co najmniej 500-krotnie, natomiast ogólna liczba cyfrowych informacji dostępnych w sieci sięgnie nawet 96 ZB (zettabajtów) w porównaniu do obecnych 4 ZB.

Okazuje się, że coraz więcej w usługi chmurowe inwestować będą przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Takiego zdania jest zarówno Gartner, jak i analitycy Research and Markets. Ich zdaniem, do 2020 roku nakłady tych firm na cloud computing będą wzrastać średnio o 20,5% rok do roku. Research Director Gartnera Sid Nag twierdzi, że dzięki chmurze są one w stanie zatrzymać w budżecie nawet do 14% środków na IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200