Wzory z Maca

Firma Data Description przeniosła z Macintosha do Windows narzędzie do eksploracji danych.

Firma Data Description przeniosła z Macintosha do Windows narzędzie do eksploracji danych.

DataDesk 6.1 umożliwia - bez znajomości zasad programowania - znajdowanie nowych wzorów relacji w danych. Podobnie jak w przypadku innych tego typu narzędzi, od użytkownika wymagana jest jednak wiedza na temat statystycznych metod eksploracji danych.

Dane do analizy DataDesk 6.1 pobiera ze schowka Windows, chociaż istnieje możliwość odczytywania plików tekstowych eksportowanych przez inne narzędzia, w których pola są rozdzielone za pomocą tabulatorów. Pobieranie danych ze schowka dobrze działa w przypadku pracy z arkuszami obliczeniowymi i raportami z bazy, trochę gorzej z samymi bazami danych - użytkownik musi bowiem widzieć na ekranie całą tabelę lub kilka tabel w jednym oknie Windows, by skopiować je do schowka. Program sam sugeruje nazwy zmiennych do analizy, pobierając je z nagłówków kolumn arkusza lub raportu.

Zmienne do analizy są przechowywane w formie . Pozwalają one na operowanie raczej na koncepcjach danych niż na wartościach. Kliknięcie na ikonie powoduje pojawienie się na ekranie listy wartości ukrytych pod zmienną. Wyniki analizy - tabele i wykresy - są również przechowywane w postaci ikon w folderach podobnych obiektów. Program umożliwia tworzenie zmiennych pochodnych ze zmiennych istniejących w oryginalnych danych. Zmienne pochodne są połączone dynamicznie ze zmiennymi oryginalnymi - zmiana wartości danych powoduje zmianę wartości zmiennej pochodnej.

Na danych i wynikach operuje się wyłącznie graficznie - nie ma potrzeby uczenia się komend lub poleceń programu. Ułatwia to opanowanie programu początkującym użytkownikom, którzy mogą skoncentrować się na problemach analitycznych, a nie na technicznych aspektach jego działania.

Program podpowiada użytkownikowi, w jakim kierunku powinien dokonywać analizy, oraz oferuje duży wybór tabel, wykresów i testów statystycznych. Wyniki analiz są zapisywane w kolejności ich uzyskiwania, co pozwala na powrót z analizą do poprzednich etapów i ewentualną zmianę kierunku eksploracji.

Program DataDesk 6.1 jest dostarczany z obszernym podręcznikiem na temat używanych metod statystycznych oraz samouczkiem QuickStart Guide dla początkujących.

--------------------------------------------------------------------------------

DataDesk 6.1 for Windows

Producent: Data Description

Cena: 650 USD


TOP 200