Wznowiono prace nad standardem IEEE 802.20

Po skandalu, jaki wybuchł w czerwcu br. prace nad standardem dla mobilnych sieci szerokopasmowych IEEE 802.20 praktycznie ustały. IEEE rozwiązała komitet standaryzacyjny gdy okazało się, że jego przewodniczący pobierał pieniądze od firmy Qualcomm - dostawcy stojącego za technologią będącą podstawą dla 802.20. IEEE postanowiła kontynuować prace, wyznaczając nowego przewodniczącego.

Rok temu Qualcomm przejął firmę Flarion Technologies, która stworzyła technologię FLASH OFDM pozwalającą na szerokopasmową łączność bez zrywania połączeni nawet wtedy, gdy terminal porusza się z dużą prędkością, np. gdy użytkownik znajduje się w samochodzie lub pociągu. Pod względem mobilności FLASH OFDM jest technologią znacznie lepszą niż ustandaryzowany formalnie mobilny WiMAX. Ma też tę przewagę, że implementacje (stworzone przez Flarion) działają już od dłuższego czasu u licznych operatorów.

Wada FLASH OFDM polega jedynie na tym, że nie jest to formalnie zatwierdzony standard, co może jednak okazać się gwoździem, do jego trumny, jeśli mobilny WiMax zdobędzie uznanie rynku i "dorobi się" dużej liczby zgodnych z nim urządzeń o niewielkiej cenie jednostkowej. Przyszłość FLASH OFDM jest też niepewna w związku z rozwojem, a także wdrożeniami innych technologii stricte mobilnych, jak HSDPA dla sieci GSM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200