Wzloty i upadki

Dyrektorzy ds. e-commerce

Boom ten na pewno zaowocuje również koniecznością utworzenia nowych stanowisk dla menedżerów, koordynujących działalność przedsiębiorstwa w zakresie gospodarki elektronicznej. W niektórych zachodnich koncernach, głównie handlowych, a także instytucjach finansowych, stworzono już specjalne stanowiska dla osób, których zadaniem jest usprawnianie działalności przedsiębiorstwa, funkcjonującego w dobie gospodarki elektronicznej. Stanowiska te usytuowane zazwyczaj na styku informatyki i marketingu czy działu nowych produktów i usług będą obsadzane przede wszystkim przez informatyków. Warunkiem ich przydatności będzie nie tylko znajomość technologii internetowych, lecz przede wszystkim dogłębna znajomość biznesów przedsiębiorstwa.

Kierownicy projektów

Polska wciąż jeszcze ma wiele do nadrobienia w dziedzinie informatyzacji. Dlatego też w ciągu najbliższych lat będziemy zapewne świadkami wzrostu liczby realizowanych projektów. Stąd pewny wzrost zapotrzebowania na osoby, które będą potrafiły skutecznie połączyć znajomość technologii i umiejętność zarządzania zespołami. Już teraz doświadczeni kierownicy projektów są niemal bezcenni. Można się spodziewać, że mimo zwiększania się liczby fachowców zarządzających przedsięwzięciami informatycznymi, popyt ten może tylko rosnąć. Prawdopodobnie będzie na tyle duży, że zmieni się forma zatrudniania kierowników projektów. Etatowych menedżerów zastąpią osoby wynajmowane tylko na czas realizacji projektu.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa

Jeszcze jedną konsekwencją rozwoju Internetu będzie wzrost zapotrzebowania na specjalistów zapewniających bezpieczeństwo wymiany danych. Tym, co stoi na przeszkodzie w rozwoju tej dziedziny, jest nieświadomość zagrożeń wynikających z braku dbałości o bezpieczeństwo. Na razie problem ten został dostrzeżony jedynie w branży finansowej i telekomunikacyjnej.

Technoprawnicy, technokadrowcy

Rozwój rynku informatycznego stwarza ogromne szanse dla osób, które nie ukończyły wyższych studiów informatycznych, lecz orientują się w podstawowych trendach obowiązujących w informatyce. Szczególną okazję na zrobienie kariery mają ci, legitymujący się dyplomem z zakresu prawa czy zarządzania zasobami ludzkimi. Skomplikowanie zagadnień prawnych związanych z obrotem produktów i usług opartych na wykorzystaniu narzędzi

informatycznych wymaga, aby zajmowali się nimi prawnicy doskonale

rozumiejący specyfikę tej dziedziny. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku działów HR. Problemy związane z zarządzaniem personelem są na tyle specyficzne, że osoby odpowiedzialne za tę problematykę muszą dysponować coraz większą wiedzę na temat informatyki.

Specjaliści CRM

Analitycy wróżą wspaniałą przyszłość konsultantom ds. CRM (Customer Relations Management). Zarządzanie relacjami z klientami jest jednym z najmodniejszych obecnie tematów w dyskusjach o przyszłości informatyki korporacyjnej. W Polsce jednak na brak rozwoju tej spec-jalności wpływa na razie niechęć ze strony przedsiębiorstw.

Konsultanci zarządzania wiedzą

Zagadkowo wygląda przyszłość osób specjalizujących się w problematyce związanej z zarządzaniem wiedzą. Mówi się, że problematyka ta stanie się jednym z kluczowych źródeł przewagi konkurencyjnej na rynku. Nic nie wskazuje na to, aby tak się nie stało. Specjaliści od zarządzania wiedzą mogą spokojnie patrzeć w przyszłość.


TOP 200