Wzajemne oskarżenia Microsoftu i Salesforce - będzie powtórka z historii Oracle i SAP?

Przedstawiciele koncernu z Redmond zarzucają kierownictwu firmy Salesforce bezprawne wykorzystywanie chronionych prawnie rozwiązań w ramach platformy CRM. Z kolei władze Salesforce oskarżają Microsoft o naruszenie praw do technologii wykorzystywanych m.in. w ramach platform .Net i SharePoint.

Obustronne zarzuty dotyczą rzekomego złamania praw do rozwiązań technologicznych. W połowie maja br. przedstawiciele kierownictwa koncernu Microsoft złożyli oficjalne oskarżenie przeciwko władzom Salesforce. Oprogramowanie kalifornijskiej firmy ma naruszać 9 patentów Microsoftu związanych m.in. z kontrolą dostępu do danych, mapowania informacji w systemach rozproszonych, obsługą aplikacji z poziomu przeglądarki internetowej, kontrolą ustawień oprogramowania oraz automatyzacją procesu tworzenia witryn internetowych.

W odpowiedzi na te oskarżenia przedstawiciele Salesforce złożyli formalny wniosek o wszczęcie dochodzenia w sprawie naruszenia pięciu należących do tej firmy patentów. Zdaniem przedstawicieli firmy Salesforce kierownictwo Microsoftu w pełni świadomie naruszyło chronione amerykańskim prawem technologie. Oskarżenie dotyczy m.in. rozwiązań technologicznych związanych m.in. z dynamiczną obsługą pamięci podręcznej, obsługą błędów w systemach rozproszonych i wsparciem dla pracy zespołowej. Firmę Salesforce w procesie reprezentować będzie David Boies, prawnik który reprezentuje koncern Oracle w trwającym od trzech lat procesie przeciwko firmie SAP. Zatrudnienie adwokata specjalizującego się w prawie patentowym ma być ostrzeżeniem dla władz koncernu z Redmond. Z deklaracji Marca Benioffa, dyrektora generalnego Salesforce wynika bowiem, że firma łatwo nie zrezygnuje ze swoich racji. Warto dodać, że David Boies uczestniczył również w głośnym procesie wytoczonym przez amerykański Departament Sprawiedliwości w 1998 roku. Oskarżenia ze strony władz Stanowych dotyczyły sposobu dystrybucji przeglądarki Internet Explorer.

Zdaniem analityków władze Salesforce są zdeterminowane do udowodnienia swoich racji i łatwo nie wycofają się ze sporu rozpoczętego przez kierownictwo koncernu z Redmond. Tymczasem przedstawiciele Microsoftu również zapowiadają, że nie zamierzają wycofywać pozwu przeciwko Salesforce. Czy to początek kolejnego, trwającego latami sporu sądowego dwóch gigantów?

Czytaj też:

Producent touchpadów oskarża Apple

Infor będzie rozwijał własne systemy w oparciu o technologie Microsoftu

Przełom w procesie SAP i Oracle

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200