Wyzwaniom stawianym przez problemy sieciowe może sprostać model NaaS

Jak wynika z raportu Cisco Global Networking Trends 2022 (przeprowadzonego na podstawie badania, w którym udział wzięło 1534 specjalistów IT z 13 krajów na całym świecie) reagowanie na zakłócenia (45% odpowiedzi) i dostosowywanie się do nowych potrzeb biznesowych (40% odpowiedzi) będą stanowiły główne wyzwania sieciowe w 2022 roku.

Grafika: Gerd Altmann/Pixabay

Zdaniem ekspertów Cisco, aby sprostać tym wyzwaniom, biznes musi zmienić sposób myślenia o sieci i rozważyć wdrożenie nowych modeli korzystania z niej, takich jak NaaS. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że sieć stanowi podstawę sprawnego działania organizacji w modelu hybrydowym, który jak wykazują dane Cisco będzie obowiązywał podczas aż 98% wszystkich spotkań biznesowych. To wymaga współpracy środowisk lokalnych, wielochmurowych i brzegowych, aby zapewnić użytkownikom jednolite doświadczenia. Sieć musi nadążać za zmianami stylu pracy, jednak nie wszystkie organizacje posiadają zasoby umożliwiające szybką jej modernizację.

Rozwiązaniem może być wdrożenie modelu Network as a Service. NaaS to oparty na chmurze sposób wykorzystania i dostępu do sieci, który pozwala organizacjom na rozbudowę i zarządzanie nią bez potrzeby budowania lub utrzymania własnej infrastruktury. Ułatwia to zespołom IT łatwe skalowanie w górę lub w dół, szybkie wdrażanie nowych usług i zachowanie równowagi między wydatkami inwestycyjnymi (CapEx) i związanymi z utrzymaniem rozwiązania (OpEx).

Zobacz również:

  • IoT jako usługa
  • Polacy boją się internetu
  • Webex z nową funkcją

Współpraca działów odpowiadających za biznes i technologię nie zawsze jest łatwa. Potwierdzają to dane z raportu Cisco Global Networking Trends. Obecnie tylko 1 na 4 organizacje ufa, że zespół IT będzie w stanie stworzyć środowisko technologiczne, które odpowie na potrzeby biznesu lepiej niż zewnętrzni integratorzy, dostawcy usług zarządzanych lub NaaS. Z kolei specjaliści IT, którzy wzięli udział w badaniu Cisco wskazali, że istnieje wiele problemów, z którymi muszą mierzyć się w codziennej pracy.

Największe trudności w obszarze zarządzania sieciami stanowią:

1. zapewnienie połączenia pomiędzy wieloma chmurami (36%)

2. zapewnienie bezpieczeństwa sieci, użytkowników i aplikacji (34%)

3. identyfikacja przyczyn problemów i ich szybka naprawa lub problemy z wydajnością (31%).

„Cyfrowa transformacja biznesu wymaga zasobów, zarówno w postaci infrastruktury, jaki i specjalistów, którzy zarządzą tym procesem. W sytuacji, gdy rynek wciąż zmaga się z brakiem talentów, niezwykle ważna jest optymalizacja pracy działów IT, którą umożliwia m.in. outsourcing części usług np. poprzez wdrożenie modelu Network as a Service” – mówi Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco w Polsce. „Firmy nie chcą, żeby działy IT zajmowały się tylko konfiguracją urządzeń lub infrastrukturą operacyjną. Zależy im na tym, aby myślały o tym jak realizować cele biznesowe. Skorzystanie z usług zewnętrznych dostawców umożliwia odciążenie pracowników odpowiadających za innowacje technologiczne” – dodaje.

Potwierdzają to wyniki badania Cisco Global Networking Trends Report. Zdaniem 46% respondentów największą korzyścią modelu NaaS jest uwolnienie zasobów IT, co pozwala skupić się na strategicznych działaniach napędzających rozwój firmy. Z kolei aż 75% stwierdziło, że dzięki outsourcingowi usług sieciowych mogą oni podnieść umiejętności zespołów IT i tworzyć innowacje.

Innowacje technologiczne postępują w takim tempie, że organizacje nie nadążają z ich wdrażaniem. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, czy nowe aplikacje, które działają w oparciu o chmurę obliczeniową, stale się rozwijają i jest ich coraz więcej. Aby móc wykorzystać ich potencjał potrzeba niekiedy dużych inwestycji. Zdaniem 35% uczestników badania Cisco, model NaaS zapewnia dostęp do najnowszych rozwiązań sieciowych bez potrzeby czekania na kolejny cykl aktualizacji.

Kiedy jest właściwy czas na wdrożenie modelu NaaS? W opinii 49% liderów IT i 57% praktyków sieciowych warto rozważyć taką zmianę przy okazji aktualizacji lub odświeżenia infrastruktury. Oczywiście wymaga to nakłonienia decydentów po stronie biznesowej do zmiany sposobu myślenia o sieci. Wśród najważniejszych usług, które wg biznesu powinny zostać ujęte w modelu NaaS znalazły się:

1. możliwość zarządzania cyklem życia sieci (48%)

2. zwiększenie odporności sieci (42%)

3. możliwość monitorowania sieci i sprawnego rozwiązywania problemów (38%).

Źródło: Cisco

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200