Wyzwanie Silicon Graphics

27 stycznia br. firma Silcon Graphics, podczas prezentacji w Waszyngtonie i w siedzibie firmy w Mountain View (Kalifornia) ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej linii komputerów opartych na procesorze RISC, których moc obliczeniowa dorównuje mocy 18 superkomputerów klasy Cray Y- MP. Następnego dnia w Warszawie Frank Dietrich, dyrektor oddziału Silicon Graphics na Europę Środkową i Bob Henson, dyrektor ds. marketingu superkomputerów, ujawnili główne dane nowych rozwiązań.

Waszyngtonie i w siedzibie firmy w Mountain View (Kalifornia) ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej linii komputerów opartych na procesorze RISC, których moc obliczeniowa dorównuje mocy 18 superkomputerów klasy Cray Y- MP. Następnego dnia w Warszawie Frank Dietrich, dyrektor oddziału Silicon Graphics na Europę Środkową i Bob Henson, dyrektor ds. marketingu superkomputerów, ujawnili główne dane nowych rozwiązań.

Przedstawione po raz pierwszy nowe produkty Silicon Graphics to: superkomputery POWER CHALLENGE, wieloprocesorowe serwery CHALLENGE, superkomputery graficzne ONYX i stacje graficzne INDIGO 2 EXTREME.

Rozwój nauki niezmiennie związany jest z możliwością przetwarzania informacji. Zadania stawiane przed komputerami przez środowiska naukowe ciągle przekraczają zdolności wykonywania odpowiedniej ilości obliczeń po przystępnych cenach. (Przykłady zadań rozwiązywanych przez superkomputery znaleźć można w CW 4/93).

Przygotowany, dla potrzeb Prezydenckiej Inicjatywy w Dziedzinie Komputerów Dużej Mocy i Telekomunikacji, raport Biura Polityki Naukowej i Technicznej USA wylicza najważniejsze tematy, do których potrzebne są moce obliczeniowe superkomputerów. Są to: prognozowanie pogody i globalnych zmian klimatu, projektowanie półprzewodników, nadprzewodnictwo, biologia strukturalna, mapa genów człowieka, astronomia i transport.

Nowe superkomputery Silicon Graphics wykorzystują systemy oparte na procesorze TFP RISC o mocy obliczeniowej pojedyńczego układu scalonego porównywalnej z mocą komputera CRAY Y-MP. Umiejętność połączenia 18 takich procesorów i zastosowanie standardowej architektury RISC pozwoliły na wielokrotne obniżenie ceny jednostkowej.

Superkomputery POWER CHALLENGE

Rodzina składa się z dwóch modeli. System POWER CHALLENGE L może zawierać od 2 do 6 procesorów TFP RISC i osiąga do 1,8 GFLOPS mocy obliczeniowej. Większy system POWER CHALLANGE XL może mieć do 18 procesorów TFP i moc obliczeniową do 5,4 GFLOPS.

Sercem obu modeli superkomputerów są 64-bitowe procesory MIPS nowej generacji.

Mikroprocesory te, wykorzystujące strumieniową, superskalarną technologię RISC składają się z 4 milionów tranzystorów i mogą wykonywać 4 instrukcje w jednym takcie zegara, w tym dwie instrukcje pobrania i zapamiętania oraz dwie zmiennoprzecinkowe operacje dodawania i mnożenia. Każdy z procesorów zawiera ponadto szybką pamięć podręczną (cache), mogącą dostarczać dane z prędkością 21,6 GB/s, minimalizując czas wykonywania obliczeń zmiennoprzecinkowych. Możliwe jest połączenie aż 18 takich procesorów. Systemy POWER CHALLENGE L i XL wyposażone są w kompilatory, wykorzystujące równoległość przetwarzania na poziomie instrukcji, pętli i procedur.

W omawianych systemach zastosowano pamięć z maksymalnie 8-krotnym przeplotem. System pamięci głównej, połączony szerokopasmowym interfejsem o niskiej latencji, może być rozbudowany do 16 GB.

System wejścia-wyjścia pracuje z prędkością 320 MB/s na kontroler. POWER CHALLENGE XL może zawierać do 4 kontrolerów, zapewniających prędkość przesyłania danych w układzie wejścia-wyjścia, osiągalną dotychczas w tradycyjnych superkomputerach.

Superkomputery POWER CHALLENGE Silicon Graphics działają pod kontrolą systemu operacyjnego IRIX, rozszerzonej przez Silicon Graphics wersji systemu UNIX. IRIX zapewnia możliwość przetwarzania równoległego. Oferowany jest także zestaw programów wizualnych wspomagających pracę programistów i administratorów sieci komputerowej.

Równolegle z informacją o nowych superkomputerach Silicon Graphics otworzyła w Bostonie, Huston, Los Angeles, Toronto, Tokio i Cartaillod w Szwajcarii Centra Techniki Superkomputerowej. Mają one udostępniać środowiskom naukowym i inżynierskim dostęp do informacji i technologii superkomputerowej.

Superkomputery POWER CHALLENGE

Pojawią się w sprzedaży w I połowie 1994 roku. Cena konfiguracji podstawowej ma nie przekraczać 175 tys. USD dla typu L i 250 tys. USD dla XL. Pełna konfiguracja ma kosztować ok. 1,5 mln. USD, co jest ceną ok. 10 razy mniejszą od cen innych superkomputerów. Możliwa będzie stopniowa rozbudowa systemu, przy dopłatach jedynie różnicy cen. Superkomputery Silicon Graphics mogą być instalowane w normalnych pomieszczeniach biurowych i nie wymagają, jak inne, specjalnych warunków pracy, ani szczególnie kosztownego systemu chłodzenia.

Edward McCracken, prezes Silicon Graphics powiedział: "Czas tradycyjnych komputerów minął. Rozpoczęła się nowa era w dziedzinie obliczeń superkomputerowych. Pojawienie się rodziny POWER CHALLENGE oznacza zmianę paradygmatu w zakresie techniki obliczeniowej, ogromnie ułatwiając dostęp do superkomputerowej mocy obliczeniowej. Obecnie środowiska inżynierów i naukowców mogą skoncentrować się na rozwiązaniu znaczących problemów. Technologia RISC, która zmieniła świat stacji roboczych, dokonuje kolejnej rewolucji, dostarczając możliwości obliczeniowe superkomputera w cenie stacji roboczej".

Miejmy nadzieję, że oczekiwania naukowców na tanie superkomputery zostaną spełnione.

Silicon Graphics zaprezentowała też nową rodzinę serwerów CHALLENGE.

Składa się ona z trzech modeli CHALLENGE XL, L i M. Model XL to symetryczny system wieloprocesorowy mający zastosowanie jako serwer w dużym przedsiębiorstwie. Można w nim zastosować od 2 do 36 procesorów MIPS R4400 dających maksymalną, szczytową moc obliczeniową 4000 Dhrystone. Podstawowa konfiguracja ma 128 MB pamięci, z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Ten typ serwera może także zawierać do 4 kontrolerów wejścia-wyjścia i pamięć zewnętrzną 3,84 TB (terabajt = 1000 GB) w konfiguracji RAID.

Model L zawiera do 12 procesorów MIPS R4400, ma najkorzystniejszą relację ceny do mocy obliczeniowej i może być wykorzystany jako serwer na poziomie wydziału przedsiębiorstwa. W konfiguracji podstawowej wyposażony jest w 64 MB pamięci, 2 wyjścia SCSI, przyłącze Ethernet, 5 gniazd VME, 1 port równoległy i 6 szeregowych. W wersji rozbudowanej pamięć główna może mieć do 6 GB, a 3 kontrolery wejścia-wyjścia umożliwiają dostęp do 2,88 TB pamięci zewnętrznej w konfiguracji RAID.

Model M jest jednoprocesorowy, zbudowany wokół MIPS 4000, o mocy obliczeniowej 86 MIPS. Jest on przystosowany do pracy z dużymi zasobami pamięci zewnętrznej i zaprojektowany jako serwer drukarek oraz zasobów dyskowych. W skład konfiguracji podstawowej wchodzi 32 MB pamięci, przyłącze Ethernet, 2 wyjścia SCSI i 2 porty szeregowe. Można go rozbudować do 384 MB pamięci głównej i 3,6 GB wewnętrznych dysków.

Komputery te używają systemu operacyjnego IRIX i są binarnie zgodne z całą linią stacji roboczych Silicon Graphics. IRIX jest zgodny ze standardami systemu Unix System V Release 4, POSIX, X/Open XPG3 i FIPS 151-1. Serwery CHALLENGE nie wymagają stosowania specjalnych warunków; pracują w zakresie temperatur od 5 do 35 C i wilgotności powietrza od 10 do 80%.

Rodzina serwerów CHALLENGE jest już w sprzedaży. Model M nie przekracza 30 tys. USD., CHALLENGE L - 105 tys., a CHALLENGE XL - 175 tys. USD.

Silicon Graphics jest znana przede wszystkim jako czołowy producent graficznych systemów komputerowych. Systemy interakcyjnej, trójwymiarowej grafiki i cyfrowej techniki multimedialnej wykorzystywane są przez inżynierów, naukowców i profesjonalnych twórców.

Nowymi produktami w wymienionej dziedzinie są superkomputery graficzne ONYX oraz graficzne stacje robocze INDIGO 2 EXTREME. Omówimy je w jednym z kolejnych numerów CW.

Firma Silicon Graphics oparła się amerykańskiej recesji i poza wysokimi obrotami osiągnęła zyski. Od chwili połączenia się MIPS i Silicon Graphics 6 miesięcy temu, obrót wyniósł 600 mln. USD. Firma prognozuje w ciągu roku przekroczenie granicy 1 mld. USD obrotu. Sam oddział środkowo- europejski, rozpoczynając od zera, przyniósł 10 mln. USD. Akcje firmy na giełdzie nowojorskiej mają wartość 35 USD i nadal rosną. Korzystne wyniki finansowe pozwalają na utrzymanie zatrudnienia i prowadzenie dalszych prac badawczych, w czym uczestniczą także Polacy.

Generalnym dystrybutorem produktów Silicon Graphics na terenie Polski jest warszawska firma ATM (Advanced Technology Manufacturing Inc.). Silicon Graphics współpracuje także w Polsce z IDS-PZL z W-wy (integrator systemów symulacji lotniczej), VOXEL ze Szczecina (oprogramowanie graficzne) i Towarzystwo Barcelona-Gdańsk z Gdańska (architektoniczne planowanie przestrzenne).


TOP 200