Wyzwania na nowy rok

Na przychody firmy Inter Partner Assistance, działającej głównie w sektorze B2B, wpływa w znaczący sposób sytuacja finansowa jej klientów biznesowych. Najważniejszymi partnerami są ubezpieczyciele, banki, firmy CFM (Car Fleet Management) i producenci samochodów. "W okresie dekoniunktury wiele z tych firm dążyło do obniżenia stawek partnerom, takim jak Inter Partner Assistance. Mimo że sporadycznie zdarzały się ograniczenia zakresu zakontraktowanych usług, znacznie więcej było ich rozszerzeń, co istotnie wpłynęło na rozwój organiczny branży" - tłumaczy Jerzy Badowski. Przewiduje dalszy, dynamiczny rozwój tego sektora. Assistance staje się coraz ważniejszym elementem oferty dużych firm, działających w sektorze B2C, w tym zwłaszcza instytucji finansowych, pragnących uatrakcyjnić ofertę. "Wszystko wskazuje, że spółki, które teraz rozwiną swoje zaplecze informatyczne, ofertę produktową i udoskonalą procesy wewnętrzne, czeka bardzo dynamiczny wzrost. W branży assistance ograniczenie inwestycji na rozwiązania IT oznaczałoby skazanie się na utratę pozycji rynkowej" - przekonuje Jerzy Badowski.

Generalnie, skutki kryzysu dopiero odczujemy, gdyż budżet 2009 budowany był w oparciu o wyniki 2008 (które nie były najgorsze). To, że możemy obecnie obserwować pewne ożywienie, w naszym przypadku ma mniejsze znaczenie, gdyż de facto nasz budżet zależy od tego, co wypracujemy w bieżącym roku. 2009 był rokiem trudnym dla firm inwestycyjnych, dlatego też budżet 2010 będzie, oczywiście, pozwalał na rozwój, ale bez "fajerwerków". Jednocześnie wzmożona zostanie jeszcze bardziej kontrola planowania poprzez wskazanie priorytetów i poszukiwanie możliwych oszczędności.

Piotr Kalbarczyk, CIO Pioneer Investments

Większość inwestycji planowanych na rok 2010 jest ukierunkowana na optymalizację istniejących procesów i procedur. Bank planuje także wydatki na rozpoczęcie procesu dopasowania aplikacji biznesowych do nowych realiów rynkowych, w tym zmiany architektury IT. Około 33% całego budżetu inwestycyjnego przeznaczona jest na ten właśnie rozwój. Wielkość budżetu IT w roku 2010 jest zbliżona do budżetu z roku 2009.

Andrzej Szcząchor, CIO Volkswagen Bank Polska

Inwestycje informatyczne w roku 2010 i latach następnych będą koncentrowane przede wszystkim na wspieraniu realizacji strategii biznesowej Aviva Europa. W ramach tej strategii, wraz ze wsparciem wzrostu biznesu będziemy także zmierzali do systematycznego ujednolicania rozwiązań i usług informatycznych w skali Europy. Będą to więc zarówno działania optymalizacyjne na dużą skalę, jak i przedsięwzięcia dostarczające nowych rozwiązań, mające wspierać wzrost biznesu Aviva na naszym kontynencie. Istotna część z tych przedsięwzięć będzie realizowana także w Polsce.

Piotr Kucharski, Aviva Polska CIO

Rok 2010, po udanej fuzji z Dominet Bankiem, jest w pewnym sensie niewiadomą. Planując go, musimy brać pod uwagę wzrost biznesu. Z drugiej strony oczekujemy oszczędności i efektów synergii, wynikających z fuzji. Reasumując, budżet wzrośnie w stosunku do budżetu Fortisa z 2009, ale będzie znacząco mniejszy niż suma budżetów Dominetu i Fortisu razem wziętych.

Tomasz Kuźmierz, CIO Fortis Bank Polska


TOP 200