Wyznaczono mediatora w sprawie Napstera

Sędzina, która wydała pierwszy skazujący wyrok na Napstera, oczekuje, że firmie uda się dojść do pozasądowego porozumienia z organizacją reprezentującą poszkodowane koncerny fonograficzne.

Sąd Federalny wyznaczył mediatora w sprawie toczącej się przeciwko Napsterowi - podał magazyn Newsweek.

Mediatora powołała Marilyn Hall Patel, sędzina Sądu Okręgowego w San Francisco, która w lipcu ub.r. orzekła, że serwis naruszył prawa autorskie i nakazała zakończyć mu działalność. W połowie lutego br. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy większość jej wstępnego orzeczenia, ale nakazał, aby sprawa wróciła do niższej instancji, gdzie wyrok ma zostać sformułowany jeszcze raz. Do tego czasu Napster może nadal funkcjonować.

Zdaniem analityków sędzina liczy, że Eugene Lynch, były sędzia federalny w nowej roli mediatora doprowadzi do pozasądowej ugody pomiędzy Napsterem a Recording Industry Association of America (RIAA), organizacją reprezentującą branżę fonograficzną i poszkodowane koncerny. Jak podaje Newsweek, E. Lynch odbył już co najmniej jedno spotkanie ze stronami, a kolejne jest już zaplanowane.

Tymczasem obserwatorzy rynku twierdzą, że strategia Napstera, zakładająca funkcjonowanie dzięki uruchamianemu wraz z Bertelsmannem płatnemu serwisowi, nie zda egzaminu, jeśli firma nie porozumie się ze wszystkimi pięcioma największymi koncernami fonograficznymi.

***

Sąd Apelacyjny orzekł przeciw Napsterowi