Wytwórczość ucywilizowana

Wdrożenie systemu MRP II jest poważną inwestycją, dla której trzeba przygotować rachunek ekonomiczny.

Po stronie wydatków można się spodziewać nakładów w następujących dziedzinach:

* System komputerowy

- sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem narzędziowym

- projekt i instalacja sieci komputerowej

- oprogramowanie podstawowe dla sieci komputerowej

- oprogramowanie licencyjne systemu MRP II

- obsługa systemu.

* Wprowadzenie zmian proceduralnych usprawniających pracę i współdziałanie ludzi, utrzymywanie poprawnych danych: magazynowych, struktury wyrobów, procesu technologicznego, stanowisk roboczych, zakupu, sprzedaży i marketingowych.

* Ludzie

- szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne

- prowadzenie dzialalności wdrożeniowej przez wyodrębnioną grupę

- konsultacje zewnętrzne firmy wdrażającej.

Wdrażanie systemu klasy MRP II w przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym jest przedsięwzięciem o charakterze i randze dużej inwestycji. Jest to inwestycja o kilkunastomiesięcznym cyklu realizacji, angażującapoważne środki finansowe i ludzkie. Jest to również przedsięwzięcie o dużej skali trudności, albowiem jego realizacja zmienia organizację pracy w podstawowych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa, równolegle do biegnących zadań dotychczasowych. Dodatkowa trudność wynika z charakteru tego rodzaju przedsięwzięć, które zmieniają obowiązujące zasady, naruszają przyzwyczajenia i wymagają przyswojenia sobie przez znaczną część załogi nowych umiejętności oraz nowych procedur postępowania. Wdrażaniem systemu zajmują się przede wszystkim pracownicy merytoryczni przedsiębiorstwa a nie jak dotychczas praktykowano - informatycy. Dlatego też, jeżeli inwestycja ta ma zakończyć się sukcesem, jej realizacja musi być od samego początku bardzo dobrze rozumiana, a jej zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez cały cykl jej wdrażania powinien zajmować się wyłoniony członek Zarządu/Dyrekcji, a cały zarząd solidarnie współpracować; oczywiście w uzasadnionym stopniu i zakresie zaangażowania.

Zadaniem inwestycyjnym w przypadku systemu klasy MRP II jest zintegrowanie działań komórek funkcjonalnych przedsiębiorstwa właściwe dla zasad MRP II, z jednoczesnym wdrożeniem systemu komputerowego, zbudowanego zgodnie z tymi zasadami. Jeżeli tak sformułowane zadanie jest realizowane z wykorzystaniem standardowych systemów, wtedy można w jego realizacji wyodrębnić pięć zasadniczych etapów.

Etap 0 - Szkolenia z zakresu standardu MRP II

Etap ten wiąże się z koniecznością wprowadzenia jednolitego rozumienia i interpretacji wszelkich podstawowych pojęć, definicji, reguł, algorytmów, wymagań, procedur itp. niezbędnych do wprowadzenia MRP II. Szkoleniem o takim

profilu powinni być objęci wszyscy członkowie wysokiego i średniego szczebla zarządzania oraz wiodący pracownicy wykonawczy we wszystkich komórkach organizacyjnych przedsiębiorstwa.

Etap I - Wybór systemu MRP II

W etapie tym przedsiębiorstwo dokonuje wyboru pakietu MRP II spełniającego uprzednio postawione wymogi. Etap ten kończy się podpisaniem kontraktów, które powinny określać obowiązki dostawców w zakresie instalacji: sprzętu, sieci komputerowej, oprogramowania licencyjnego oraz harmonogramów: szkoleń i wdrażania. Większość zapytań ofertowych a następnie prowadzonych negocjacji odbywa się "na wyczucie" kupującego, który nie dopełnił warunku postawionego w Etapie 0 - Szkolenie.

Etap II - Uruchomienie systemu

Etap ten obejmuje prace związane z uruchomieniem sprzętu (najczęściej w pierwszej fazie, tylko do prac szkoleniowych i prototypowania) oraz oprogramowania licencyjnego i wstępne rozeznanie systemu w warunkach tzw. "prototypu systemu" na kilku/kilkudziesięciu reprezentowanych wyrobach/usługach oraz związanych z nimi danymi. Wynikiem tego etapu, powinno być zrealizowanie:

- cyklu prezentacji i szkoleń dla przyszłych użytkowników systemu

- określenie zakresu tzw. "kastomizacji" (przystosowania) systemu

- sporządzanie wykazu zmian organizacyjnych niezbędnych dla wdrożenia systemu

- opracowanie szczegółowego planu wdrażania systemu w komórkach funkcjonalnych przedsiębiorstwa.

Etap III - Wdrażania MRP II w komórkach funkcjonalnych przedsiębiorstwa

Etap ten obejmuje prace organizacyjne i szkoleniowe. Równolegle z tymi pracami powinny przebiegać zmiany dostosowujące organizację przedsiębiorstwa do wymogów systemu oraz prace projektowe dotyczące zmian i "dopasowywania" posiadanych systemów informatycznych, wymaganych w pierwszej fazie uruchomienia systemu. Etap ten kończy się z chwilą, gdy komórki objęte działaniem systemu pracują w zmienionych warunkach samodzielnie, wykorzystując funkcje systemu w bieżącej pracy przedsiębiorstwa.

Etap IV - Integracja systemów lokalnych z systemem MRP II

Etap ten obejmuje prace informatyczne i organizacyjne umożliwiające zintegrowanie obiegu informacji przetworzonej w systemach lokalnych z systemem MRP II. W trakcie realizacji etapu III część dotychczasowych systemów przestanie być eksploatowana. Nie zawsze jednak funkcje realizowane w systemach lokalnych są do realizowania bezpośrednio w systemie MRP II (np. Kadry i Płace). Etap ten kończy realizację zadania inwestycyjnego.


TOP 200