Wyszukiwarka open source od IBM

IBM ma zamiar udostępnić na licencji open source zaawansowaną technologię analizy danych, umożliwiającą trafne wyszukiwanie powiązań między tekstem, plikami audio i wideo. Według zapewnień firmy, technologia jest dużo lepsza niż współcześnie stosowane metody kontekstowe.

Technologia nazywa się UIMA (Unstructured Information Management Architecture) i ma się bardzo wyróżniać podczas pracy z nieuporządkowanymi strukturalnie danymi. Badania nad nią trwały cztery lata i prowadzone były w Centrum Badawczym firmy, a wspierała je agencja DARPA.

IBM nie chce jednak wprowadzać na rynek niesprawdzonych rozwiązań. UIMA już teraz jest stosowana w profesjonalnej wyszukiwarce używanej w WebSphere Information Integrator OmniFind Edition. Technologia jest na tyle inteligentna, że na podstawie uzyskanych wyników potrafi zaprezentować ogólną sytuację w danej dziedzinie. Na przykład próba wyszukania informacji o procesorze Cell rok temu sugerowałaby, że rynek bardzo interesuje się tym (nowym) graczem na rynku CPU.

Zobacz również:

  • Wyszukiwarka Google lepsza niż kiedykolwiek
  • Google Multisearch – nowa jakość przeszukiwania zasobów Internetu
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

Udostępniając technologię na licencji open source, IBM liczy na zarobek głównie dzięki możliwości sprzętowego wsparcia dla chcących ją wykorzystać firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200