Wysoka cena wydajności

Już niedługo na rynku pojawi się kolejna generacja systemów komputerowych z procesorami Xeon.

Już niedługo na rynku pojawi się kolejna generacja systemów komputerowych z procesorami Xeon.

W najbliższym kwartale mają ukazać się nowe procesory Pentium II Xeon, przeznaczone dla serwerów i stacji roboczych, którym będą towarzyszyć nowe zestawy układów wspomagających (chipset) Intel 450NX i 440GX. Jednocześnie można oczekiwać kolejnych istotnych, zwiększających wydajność, zmian w architekturze systemów komputerowych, które umożliwią wdrożenie szybkiej sieci Gigabit Ethernet. Jak przewidują analitycy rynku, nowe systemy będą jednak stosunkowo drogie, ale nie ze względu na wysoki koszt produkcji nowych układów, a raczej dlatego, że ich sprzedaż umożliwia generowanie wzrostu obrotów i zysków Intela.

Systemy z Pentium II Xeon będą wyposażone w zestaw układów 440GX, przeznaczony dla stacji roboczych i obsługujący dwa procesory i pamięć RAM o pojemności do 2 GB. Natomiast zestaw 450NX dla serwerów umożliwi instalację 4 układów Xeon, 8 GB RAM i będzie obsługiwał 64-bitową szynę PCI.

Co w roku 1999?

Kolejne zmiany architektury systemów, których można oczekiwać w 1999 r., to zwiększenie częstotliwości szyny systemowej do co najmniej 133 MHz, popularyzacja interfejsu graficznego AGP 4x, dwa razy wydajniejszego od obecnie wykorzystywanego AGP 2x i wprowadzenie szybkich pamięci Direct Rambus DRAM, które zastąpią SDRAM. Ponadto zwiększy się szybkość szyny łączącej system z urządzeniami zewnętrznymi - pojawi się 64-bitowa szyna PCI o częstotliwości 66 MHz. Jak podkreślają producenci sprzętu sieciowego, wydajna komunikacja z układami zewnętrznymi jest najważniejszym elementem, umożliwiającym rozwój szybkich systemów sieciowych Gigabit Ethernet.

Zarówno procesory, jak i wykorzystujące je systemy komputerowe będą co najmniej do końca tego roku bardzo drogie. Można się spodziewać, że Pentium II Xeon 450 MHz z 2 MB pamięci podręcznej L2 będzie kosztować nie mniej niż 4000 USD, a jego wersja 400 MHz - ponad 2500 MHz. Analitycy rynku sądzą, że cena stacji roboczej z jednym układem Xeon wyniesie ok. 8-10 tys. USD, a 4-procesorowego serwera - 50-60 tys. USD.


TOP 200