Wyścig zegarów i rozkazów

AMD i Intel, dwaj najwięksi producenci procesorów do komputerów PC, niemal jednocześnie poinformowali o wprowadzeniu na rynek układów trzeciej generacji - K6-III i Pentium III.

AMD i Intel, dwaj najwięksi producenci procesorów do komputerów PC, niemal jednocześnie poinformowali o wprowadzeniu na rynek układów trzeciej generacji - K6-III i Pentium III.

Największa w historii Intela kampania promocyjna i głośne protesty organizacji konsumenckich towarzyszą wprowadzeniu na rynek nowego procesora Pentium III. Na promocję najwydajniejszego procesora Intel przeznaczył 300 mln USD. Mimo to firma nie spodziewa się natychmiastowego wzrostu sprzedaży nowych układów. Przynajmniej w pierwszych miesiącach będą one instalowane tylko w najwydajniejszych i tym samym najdroższych komputerach. Wkrótce jednak mają zastąpić procesory Pentium II, tak jak te wyparły z rynku Pentium MMX. Przedstawiciele Intela twierdzą, że spodziewane niebawem na rynku komputery PC z Pentium III będą średnio kosztować na rynku amerykańskim mniej niż 2000 USD. Tradycyjnie, z czasem ich cena będzie coraz niższa.

Organizacje konsumenckie sprzeciwiają się umieszczeniu w procesorze numeru identyfikującego użytkownika, gdy ten podłączony jest do sieci. Nie zadowalają ich nawet zapewnienia producenta, iż użytkownik sam zadecyduje, czy chce korzystać z funkcji identyfikacji. Intel obiecuje, że będzie zalecał wszystkim producentom komputerów wyłączenie funkcji przed przekazaniem sprzętu klientom, a także dostarczy aplikację do Windows, która w łatwy sposób ma ją włączać i wyłączać.

Co się zmienia

Największy zarzut analityków rynku półprzewodników dotyczył niewielkiej liczby zmian w architekturze Pentium III - procesorze, który ma rozpocząć nową generację układów intelowskich. Pierwsze Pentium III będą nadal produkowane przy wykorzystaniu technologii 0,25 ľm. Modele z zegarem 450 i 500 MHz współpracują z 100 MHz szyną systemową. Dopiero w drugiej połowie roku pojawi się zestaw układów obsługujący szynę systemową 133 MHz, 1 GB pamięci Direct RDRAM oraz dwukrotnie szybszy od obecnie stosowanych port graficzny AGP 4x.

Atutem Pentium III jest niewątpliwie rozszerzony zestaw instrukcji multimedialnych. Wprowadzono też 70 nowych rozkazów SIMD (Single Instruction - Multiple Data), które mają nawet dwukrotnie przyspieszyć sprawność wykonywania niektórych operacji.

Tańszy konkurent

Advanced Micro Devices (AMD), największy konkurent Intela, w tym samym czasie rozpoczął znacznie skromniejszą promocję swojego K6-III, który ceną i wydajnością ma konkurować z Pentium III.

Pierwszy z procesorów K6-III taktowany jest zegarem 400 MHz. Producenci komputerów, którzy coraz częściej decydują się na wykorzystanie układów AMD w seriach tanich PC, otrzymali już próbne egzemplarze K6 450 MHz. Ten procesor z kolei - wg zapewnień AMD - ma być wydajniejszy niż intelowski Pentium 500 MHz. Podobnie jak wcześniejsze procesory K6, nowy będzie wykorzystywał rozszerzony zestaw instrukcji 3DNow! do obsługi funkcji multimedialnych.

Największe udoskonalenie konstrukcyjne K6-III to wykorzystanie pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) o pojemności 256 KB i możliwość instalacji pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200