Wyścig ku pamięci

Zarządzanie pamięciami masowymi i danymi to obecnie bardzo intratna nisza, z perspektywami na dalszy solidny wzrost. Widać to wyraźnie po tempie rozwoju produktów - nowości pojawiają się praktycznie co miesiąc.

Zarządzanie pamięciami masowymi i danymi to obecnie bardzo intratna nisza, z perspektywami na dalszy solidny wzrost. Widać to wyraźnie po tempie rozwoju produktów - nowości pojawiają się praktycznie co miesiąc.

HP stara się odbudować swoją pozycję na rynku pamięci masowych, oferując coraz szersze portfolio rozwiązań, zarówno powszechnych, jak i niszowych. EMC nadal pozostaje liderem rozwiązań pamięciowych oraz systemów do zarządzania danymi. Stawka wyrównuje się, bo o ile HP wykorzystuje do zarządzania pamięciami i danymi swój dorobek w dziedzinie OpenView oraz rozwiązania przejęte od AppIQ, Persist i OuterBay, EMC "ucieka", rozbudowując ofertę na bazie przejętej w 2004 r. firmy Smarts. Dla obu firm kluczowym konkurentem jest IBM.

Miękka strona pamięci

Jedną z najważniejszych nowości jest oprogramowanie HP StorageWorks Continuous Information Capture oparte na koncepcji CDP (Continuous Data Protection), czyli bieżącej replikacji danych do systemu zapasowego. W wypadku awarii urządzenia składującego lub uszkodzenia pliku bazy danych możliwy jest bardzo szybki powrót do spójnej wersji pliku przy utracie minimalnej liczby transakcji.

Backup na poziomie macierzy uwalnia moc obliczeniową serwerów.

Jak mówią przedstawiciele HP, jest to pierwsza implementacja technologii CDP w oprogramowaniu firmowana przez samo HP, choć jest to oprogramowanie licencjonowane na zasadach OEM od Mendocino Software. To zmiana, bo wcześniej firma polegała wyłącznie na partnerstwie ze specjalistycznymi firmami - oprócz Mendocino Software były to: LeftHand Software i Sepaton. HP StorageWorks Continuous Information Capture ma być dostępny w drugiej połowie tego roku, a jego ceny katalogowe zaczynają się od 31 200 USD.

Drugą nowością jest HP StorageWorks Reference Information Manager for Files. To nowe oprogramowanie HP do archiwizacji dokumentów przechowywanych w komputerach PC lub na serwerach plików pracujących pod kontrolą Windows. Oczywiście, współpracuje z oferowaną przez HP skalowalną platformą do archiwizacji plików (RISS). Narzędzie to ma być dostępne w trzecim kwartale tego roku.

Tymczasem już w maju odbędzie się premiera kolejnej wersji narzędzi do archiwizacji baz danych wykorzystującej technologie przejęte przez HP wraz z firmą OuterBay Technologies (Baza na diecie, CW 8/2006). Oprogramowanie umożliwi automatyczne przenoszenie rzadko wykorzystywanych informacji do zasobów archiwum, gdzie w wypadku potrzeby wciąż są dostępne. Co ważne, ma też zawierać mechanizmy automatycznej migracji i konwersji tablic baz danych do otwartego formatu XML.

Wypada jeszcze wspomnieć, że w lipcu br. ma pojawić się nowa wersja HP StorageWorks Application Recovery Manager, oprogramowania do odtwarzania serwerów Microsoft Exchange i SQL Server, którego dolny pułap cenowy to 15,8 tys. USD. W trzecim kwartale tego roku pojawi się również OpenView Storage Data Protector 6.0 - do automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa i odtwarzania danych z pamięci dyskowych lub taśmowych. Oprogramowanie kosztuje od 4,6 tys. USD do ponad miliona USD.

Inteligentna archiwizacja

W czerwcu ma pojawić się na rynku nowa wersja HP StorageWorks RISS (Reference Information Storage System). Oprogramowanie będzie obsługiwać moduły pamięci o pojemności zwiększonej do 1,4 TB (dotychczas 850 GB). Najważniejszym udoskonaleniem jest wprowadzenie mechanizmu eliminacji duplikatów przez rozpoznawanie zmian w plikach na poziomie blokowym. Co więcej, jeśli ten sam plik zostanie minimalnie zmodyfikowany, w archiwum zapisane zostaną jedynie zmiany z odnośnikami do wersji poprzedniej, co w oczywisty sposób zmniejsza zapotrzebowanie na pojemność.

HP nazywa ten mechanizm Block-Level Single Instancing. Większość rozwiązań archiwizacyjnych poprzestaje na eliminacji duplikatów, które jest korzystne dla ograniczania przyrostu danych, lecz nie tak jak zapisywanie samych zmian. Rozwiązanie to opiera się na technologii opracowanej przez firmę Persist Technologies przejętą przez HP w 2003 r.

Nowością w ofercie HP jest też SVS 200 (Storage Virtualization System 200) - urządzenie typu appliance przeznaczone do wirtualizacji systemów pamięci masowej. Jest to wersja OEM samodzielnego kontrolera NSC55 opracowanego przez Hitachi Data Systems. SVS 200 będzie konkurował na rynku m.in. z EMC Invista lub IBM SVC (Storage Volume Controller). Kontrolery te były dotąd oferowane tylko wraz z macierzami, ale obecnie mają być sprzedawane jako urządzenia niezależne, które mogą być wykorzystane do zarządzania pamięciami oferowanymi przez różnych producentów (EMC, IBM, Hitachi, HP, Sun).

Narzędzia mają pierwszeństwo

Już od kilku lat EMC nie ustaje w poszukiwaniu i zakupach mniejszych firm, których technologie mają umożliwić przekształcenie tego potentata z firmy oferującej pamięci masowe w dostawcę kompletnych rozwiązań do przechowywania, zarządzania i zapewnienia bezpieczeństwa danych. W ostatnich kilku latach EMC wydała na ten cel 4,5 mld USD. Jednocześnie dyrektor EMC, Joe Tucci, nie ukrywa, że zamierza kontynuować zakupy.

Biorąc pod uwagę ten kierunek rozwoju firmy, trudno się dziwić, że głównym konkurentem otwarcie wymienianym przez jej przedstawicieli (np. na ostatniej, kwietniowej konferencji EMC World Conference) jest IBM. Najważniejsze technologie znajdujące się na celowniku EMC są związane z systemami do zarządzania zasobami IT, bezpieczeństwem danych i .

Podczas wspomnianej konferencji EMC nie przedstawiła kolejnych modeli macierzy, a nowe rozwiązania do zarządzania zasobami oraz zabezpieczania danych. Jeśli chodzi o zarządzanie, EMC zaprezentowała Smarts Storage Insight for Availability. Oprogramowanie to rozszerza funkcjonalność pakietu EMC ControlCenter o możliwość monitorowania urządzeń pracujących w sieci SAN oraz wpływu ich ewentualnej awarii na działanie pozostałych elementów infrastruktury. Cena Smarts Storage Insight for Availability zaczyna się od 750 USD za 1 TB monitorowanych danych.

EMC wprowadza również do sprzedaży rozwiązania sprzętowo-programowe EMC Smarts Application Discovery Manager. Są to moduły o wysokości 1U wyposażone w oprogramowanie umożliwiające analizowanie struktury działających aplikacji i ich powiązań, a następnie prezentowanie wyników ułatwiających śledzenie ich wpływu na elementy infrastruktury. EMC Smarts Application Discovery Manager kosztuje od 220 tys. USD (licencja do 2000 węzłów sieci).

Darmowe zarządzanie bazami

CA udostępniła aplikację Unicenter DCC (Database Command Center) - konsolę do zarządzania rozproszonymi, heterogenicznymi bazami danych, którą można bezpłatnie pobrać z witryny CA. Narzędzie wykorzystuje interfejs przeglądarki internetowej i nie wymaga instalacji w serwerach baz danych żadnych modułów klienckich. Unicenter DCC umożliwia administratorom scentralizowane tworzenie lub modyfikację obiektów wykorzystywanych przez bazy, porządkowanie źródeł i struktur danych, a także jednolite zarządzanie prawami dostępu w środowiskach heterogenicznych. Oprogramowanie udostępnia taki sam wygląd interfejsu i funkcjonalność niezależnie od tego jaką bazą danych ma zarządzać - DB2 UDB for z/OS, DB2 UDB for Linux, Unix, Ingres, Oracle lub Windows SQL Server. Bezpłatne udostępnienie tego narzędzia, konkurującego z podobnymi aplikacjami oferowanymi np. przez BMC Software lub Quest, ma niewątpliwie za zadanie przyciągnąć większą liczbę użytkowników, którzy później mogą stać się klientami kupującymi inne, komercyjne oprogramowanie CA. Unicenter DCC może być oczywiście łatwo integrowany z bardziej zaawansowanymi aplikacjami CA do zarządzania bazami danych jak Unicenter Fast Unload (cena od 800 USD) lub Unicenter TSreorg (od 1 tys. USD).

HP Control Tower dla Linuxa

HP Control Tower to nowa aplikacja do zarządzania serwerami kasetowymi HP BladeSystem pracującymi pod kontrolą Linux. Oprogramowanie wykorzystuje technologie przejęte w ubiegłym roku od RLX Technologies. Dotychczasowe wersje HP Control Tower były przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników systemu Windows. Aplikacja ma być dostępna w maju br., a katalogowa cena licencji to 199 USD.


TOP 200