Wypróbuj Vivaldi – nową przeglądarkę twórców Opery

Powstała nowa przeglądarka, której twórcą jest zespół pracujący pod kierownictwem Jon’a von Tetzchner’a, jednego z założycieli firmy Opera Software. Narzędzie nosi nazwę Vivaldi i jego twórcy określają je jako nowoczesne, ale jednocześnie klasyczne rozwiązanie tego typu. Słowa te odnoszę się głównie do interfejsu, gdyż motor przeglądarki bazuje na znanych od dawna technologiach.

Finalna wersja oprzeglądarki Vivaldi 1.0 (którą można pobrać stąd) została udostępniona po 14 miesiącach testowania wersji beta oprogramowania. Powstało ono z inicjatywy osoby, która pełniła swego czasu w korporacji Opera funkcję dyrektora wykonawczego. Jon von Tetzchner - bo o nim mowa - pożegnał się z korporacją w 2011 roku, gdyż miał wtedy inną wizję jej rozwoju.

Vivaldi bazuje na silniku renderowania Blink, tym samym z którego korzystają przeglądarki Chrome i Opera. Użytkownicy testujący przeglądarkę twierdzą, że pracuje od nich znacząco szybciej. Pracuje również szybciej od przeglądarki Safari, która bazuje na motorze WebKit. Przeglądarki Internet Explorer i Edge (Microsoft) stosują w tym obszarze swoje własne, firmowe rozwiązania.

Zobacz również:

  • Prośba o pilną aktualizację przeglądarki Chrome
  • Mobilna przeglądarka Firefox dla urządzeń Android wzbogaci się o setki nowych rozszerzeń
  • Prezes przeglądarki Vivaldi ma pomysł na reklamy w sieci

Fakt iż Vivaldi bazuje na tym samym motorze renderowania co Chrome jest istotny. Oznacza to bowiem, że użytkownicy przeglądarki Vivaldi mogą korzystać z tych samym rozszerzeń, które zostały opracowane dla przeglądarki Chrome.

Twórcy przeglądarki informują, że pracują już nad kolejną wersją oprogramowania, która wesprze bardzie zaawansowane mechanizmy (takie jak synchronizowanie haseł). Zamierzają też w przyszłości opracować mobilną wersję oprogramowania Vivaldi. Przeglądarka jest obecnie dostępna w wersjach dla komputerów Windows, OS X i Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200