Wypadek przy dużej prędkości

Intel wstrzymał produkcję Pentium III 1,13 GHz, najszybszego procesora dla PC.

Intel wstrzymał produkcję Pentium III 1,13 GHz, najszybszego procesora dla PC.

Intel podjął decyzję o wycofaniu już wprowadzonych na rynek procesorów Pentium III 1,13 GHz. Ogłoszenie tej decyzji zbiegło się w czasie z zapo- wiadanym terminem uruchomienia przez AMD masowej produkcji układów Athlon 1,1 GHz.

Pewien błąd...

Przyczyny wycofania procesorów nie zostały w szczegółach ujawnione. "Przy pewnej częstotliwości, w pewnej temperaturze niektóre procesory wykonujące pewien kod ulegają awarii" - skomentował rzecznik Intela. Problem ten wykryła firma Tomshardware. com, specjalizująca się w testach sprzętu, badając dostarczone przez Intela płyty główne. Specjaliści Intela potwierdzili jego występowanie. Podjęto natychmiastową decyzję o wstrzymaniu produkcji najszybszego procesora dla komputerów do czasu pełnego wyjaśnienia powodów awarii i usunięcia jej przyczyn. Może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Mały problem

Liczba sprzedanych układów 1,13 GHz była nieznaczna i dlatego ich wycofa-nie nie przyniesie firmie istotnych strat finansowych. Premiera procesorów Pentium III 1,13 GHz odbyła się 31 lipca br., ale modele z nowym układem oferowały już m.in. IBM i Dell. Obaj producenci natychmiast zaprzestali przyjmowania zamówień na te komputery. Modele te, przeznaczone dla użytkowników indywidualnych, nie są oferowane na polskim rynku.

Przyspieszone wprowadzanie "najszybszych na rynku" procesorów wynikało głównie ze względów marketingowych i reklamowych - od ponad roku Intel i AMD prześcigają się w ogłaszaniu premier takich układów.


TOP 200