Wyniki rankingu Deloitte Technology Fast 50

Rekordowa liczba firm z Polski znalazła się w zestawieniu najszybciej rozwijających się innowacyjnych firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Lista polskich firm w pierwszej 10-tce:

4. Netmedia (wzrost przychodów o 3640%)

5. Inwestycje.pl (2719%)

7. Datera (2011%)

8. Kompan.pl (1584%)

9. Technitel Polska (1526%)

10. Ideo (1423%)

Choć tegorocznym zwycięzcą, po siedmiu latach nieprzerwanej dominacji firm z Polski, została rumuńska Vola.ro.

W tegorocznym zestawieniu Technology Fast 50 znalazły się firmy z Bułgarii, Czech, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii i Słowacji. 19. z nich po raz pierwszy trafiło do finałowej 50-ki. Średni wzrost przedsiębiorstw w zestawieniu wyniósł 1068% (przychody 2006 r. versus 2010 r.), i jest to trzeci najlepszy wynik w 12-letniej historii konkursu, który przewyższa ubiegłoroczny rezultat - 967%.

Największy przychód uzyskały ponownie firmy ze Słowacji, wyniósł on 35 mln euro, za nimi znalazły się przedsiębiorstwa z Bułgarii (przychód na poziomie 8,6 mln euro), Litwy (7,9 mln euro) i Polski (7,1 mln euro). To duże osiągnięcie, mając na uwadze trudności ekonomiczne.

XII edycję corocznego rankingu zdominowały firmy z sektora oprogramowania, których było 22 i branży internetowej - 21. Podobnie jak w roku ubiegłym, siedem z dziesięciu najszybciej rozwijających się firm reprezentuje sektor internetowy. "Największa grupa uczestników rankingu to firmy polskie - w zestawieniu znalazło się ich aż 20! Drugie miejsce pod względem liczebności zajmują dopiero firmy czeskie - 9, kolejne - firmy węgierskie i rumuńskie, po 6 przedstawicieli. W tym roku niemal podwoiła się liczba uczestników z naszego kraju, w wyniku czego stanowią one niemal 2/3 wszystkich przedsiębiorstw obecnych w zestawieniu. Niewątpliwie dobry stan gospodarki polskiej i stosunkowo wysoki wzrost PKB wpłynął pozytywnie na szybkość rozwoju firm technologicznych i wzrastający udział polskich firm w programie Fast 50" - mówi Dariusz Nachyła, partner Deloitte odpowiedzialny za sektor Technologii, Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zwycięzcą w głównej kategorii rankingu w tegorocznej edycji zestawienia jest rumuńska Vola.ro, sprzedająca bilety lotnicze w Internecie. W osiągnięciu przez nią sukcesu udział ma jednak dwóch Polaków - Michał Wrodarczyk i Jarosław Adamski. "Tworząc Vola.ro, oraz jej bliźniacze przedsięwzięcie w Polsce - FRU.PL, od samego początku postawiliśmy na technologię jako podstawowy czynnik przewagi konkurencyjnej. Cieszymy się, że ta decyzja dziś procentuje" - mówi Michał Wrodarczyk, współzałożyciel Vola.ro i FRU.PL.

Z kolei polski operator portalu internetowego został zwycięzca głównego rankingu z dwóch ostatnich lat obronił w tym roku pozycję zwycięzcy w kategorii "Wielka Piątka". Jednocześnie trzeci rok z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu głównego.

W kategorii "Wschodzące gwiazdy" wygrała polska spółka biotechnologiczna Selvita, której przychody zwiększyły się o 2623% w ciągu trzech lat. "Wygrana jest dla nas niebywałym wyróżnieniem. Miniony rok był bardzo ważny i szczęśliwy pod względem strategicznym. Jako pierwsza firma w historii polskiej biotechnologii zawarliśmy kontrakt partnerski na rozwój potencjalnego leku na chorobę Alzheimera, zadebiutowaliśmy na rynku NewConnect i znacząco zwiększyliśmy przychody w działalności usługowej. Ta nagroda jest pięknym dopełnieniem tego pasma sukcesów" - mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu Selvita.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 identyfikuje najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie procentowego wzrostu przychodów operacyjnych. Posiada kategorię główną "Technology Fast 50" i dwie podkategorie: "Wschodzące Gwiazdy" oraz "Wielka Piątka". Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii to: spółka opracowuje lub wytwarza autorskie technologie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe, posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych, posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie.


TOP 200