Wyniki pierwszych testów satelitarnej usługi Starlink są bardzo obiecujące

Pierwsze testy internetowych satelitów Starlink zaskoczyły pozytywnie ich twórców, gdyż wszystko wskazuje na to iż obsługiwane przez nie radiowe połączenia będą oferować większe przepustowości niż pierwotnie zakładano.

Starlink

Testy takie ruszyły na początku zeszłego tygodnia i wielu użytkowników korzystających z takiego kosmicznego systemu dostępu do internetu donosi, że są w stanie pobierać dane (operacja download) z szybkością większą niż 160 Mb/s. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość amerykańskich internautów (bo 95%) pobiera dane z internetu z dużo mniejszą szybkością.

Rekordową szybkość odnotowano w stanie Montana, gdzie użytkownicy biorący udział w testowym programie „Better Than Nothing Beta” (bo taką nazwę nadała mu firma SpaceX) pobierali dane z szybkością 174 Mb/s, a wysyłali z szybkością 33 Mb/s.

Zobacz również:

  • SpaceX dostarczy Starlinki dla autobusów szkolnych
  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Ten chiński smartfon może wymieniać dane tekstowe z satelitami

Na koniec trzeba powiedzieć, że póki co usługa satelitarnego dostępu do internetu sporo kosztuje. I tak uczestnicy biorący udział w testach “Better Than Nothing Beta” musieli na dzień dobry wnieść opłatę w wysokości prawie 600 USD. Opłata za miesiąc korzystania z usługi kosztuje 99 USD, a do tego dochodzi sprzęt (antena, router, itd.), za który trzeba zapłacić 499 USD.

Warto pamiętać, że mamy do czynienie z pierwszym etapem tego ogromnego przedsięwzięcia. Docelowo firma SpaceX chce wystrzelić w kosmos prawie 42 tysięcy satelitów, których zasięg obejmie wtedy właściwie całą Ziemię. Ma to nastąpić pod koniec 2021 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200