Wyniki finansowe Microsoftu słabsze niż przed rokiem

W zakończonym miesiąc temu roku finansowym przychody koncernu z Redmond wyniosły niecałe 58,5 mld USD. Zysk netto przekroczył 14,5 mld USD. Są to jednak wyniki gorsze niż przed rokiem odpowiednio o 3 proc. i 18 proc.

Tylko w czwartym, przypadającym na okres od kwietnia do czerwca br., kwartalne 2009 roku finansowego obroty Microsoftu wyniosły 13,1 mld USD. To wynik o 17 proc. gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wcześniejsze prognozy finansowe zakładały zaś obroty na poziomie 14,37 mld USD. Kwartalny zysk netto koncernu przekroczył 3 mld USD, co stanowi spadek niemal o 30 proc. w skali roku. O 29 proc. w skali roku zmniejszyły się wpływy Microsoftu z tytułu sprzedaży systemów linii Windows w sektorze konsumenckim. Po raz pierwszy odkąd firma publikuje dane finansowe w rozbiciu na segmenty działalności mniejsze były również kwartalne obroty z tytuły sprzedaży rozwiązań serwerowych - m.in. Windows Server i Exchange Server. Przychody z działalności w tym sektorze rynku wyniosły 1,37 mld USD wobec 1,35 mld USD rok wcześniej. Warto dodać, że w pierwszym kwartale br. przychody Microsoftu były o 6 proc. niższe od wpływów za analogiczny okres 2008 roku.

Na kwartalny wynik finansowy koncernu wpłynęły też m.in. nałożone na Microsoft koszty sądowe w wysokości 193 mln USD, opłaty związane z inwestycjami (108 mln USD) oraz koszty prowadzonej restrukturyzacji (ok. 40 mln USD). Przedstawiciele koncernu podkreślają jednak, że w wyniku prowadzonej reorganizacji udało się zmniejszyć kwartalne koszty operacyjne o ok. 750 mln USD. Prowadzona od początku roku restrukturyzacja zakłada m.in. redukcje zatrudnienia, zmniejszenie wydatków niezwiązanych z działalnością rozwojową oraz odłożenie w czasie planowanych wcześniej inwestycji. Równolegle zmieniły się m.in. priortytety prac badawczych realizowanych w ośrodkach Microsoft Live Labs.

Spadki po części wynikają m.in. z mniejszej sprzedaży nowych komputerów i cięciom wydatków na IT w firmach. W drugim kwartale br. o ok. 6 proc. spadły wpływy koncernu Microsoft z tytułu przedłużanych licencji na produkty korporacyjne. W zakończonym roku finansowym przychody z tego obszaru działalności wyniosły 14,28 mld USD i były niższe od wcześniejszych prognoz. Zdaniem przedstawicieli koncernu niższe obroty firmy są również bezpośrednio związane z planami rozwoju oferty Microsoftu. Na październik br. zapowiedziano bowiem premierę systemu Windows 7. Obecnie trwa przedsprzedaż. W pierwszej połowie przyszłego roku na rynek ma trafić również kolejna odsłona pakietu Office.

Czytaj też:

Microsoft zainwestuje dodatkowy miliard dolarów w badania

Microsoft i Yahoo znów bliżej porozumienia

Google Chrome OS, czyli system operacyjny dla internautów


TOP 200