Wyniki finansowe: IBM-a trzyma się nieźle, AMD - poniżej oczekiwań

IBM ogłosił wyniki finansowe za IV kw. i cały rok 2000. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przychody firmy wyniosły 25,6 mld USD (rok wcześniej 24,2 mld USD), natomiast zysk netto 2,7 mld USD (2...

<B>IBM</B> ogłosił wyniki finansowe za IV kw. i cały rok 2000. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przychody firmy wyniosły 25,6 mld USD (rok wcześniej 24,2 mld USD), natomiast zysk netto 2,7 mld USD (2,1 mld USD). Oznacza to, że sprzedaż zwiększyła się w porównaniu z rokiem 1999 o 6%, zysk - o 28%.

W ub.r. sprzedaż Big Blue osiągnęła wartość 88,4 mld USD (87,5 mld USD), co oznacza wzrost tylko 1-proc., podczas gdy zysk zwiększył się o 16% i wyniósł 8,1 mld USD (7,7 mld USD).

Zobacz również:

  • Raport o stanie cyfrowej bankowości
  • IFS z sukcesem zakończył 2020
  • Google wyda 2,1 mld dol. na budynek biurowy w Nowym Jorku

Przedstawiciele firmy są zadowoleni z osiągniętych wyników, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych producentów z branży udało im się w tym okresie zwiększyć sprzedaż.

"Przyglądając się rokowi 2001 widzimy niestabilność sytuacji ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych. Mamy jednak nadzieję, że dzięki bogatej ofercie zachowamy konkurencyjną pozycję wobec innych producentów" - powiedział Lou Gerstner, prezes IBM.

***

W zakończonym IV kwartale roku finansowego przychody <B>AMD</B> były zgodne ze zrewidowanymi ostatnio oczekiwaniami i wyniosły 1,1 mld USD. Zysk netto był jednak niższy od oczekiwań i osiągnął wartość 177,9 mln USD. W całym roku firma osiągnęła sprzedaż 4,64 mld USD, czyli o 63% więcej niż przed rokiem (2,86 mld USD). Zysk netto wyniósł natomiast 983 mln USD. Do takiej wyraźnej poprawy wyników przyczyniła się głównie sprzedaż nowych procesorów Athlon, a łączna liczba procesorów sprzedanych w IV kwartale wyniosła 7 mln. Przedstawiciele AMD są zdania, że w obecnej sytuacji gospodarczej trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat przyszłych wyników. Liczą oni jednak, że w całym roku 2001 wzrost obrotów firmy wyniesie ok. 15%

***

II kwartał roku finansowego 2001 przyniósł firmie <B>Handspring</B>, producentowi komputerów naręcznych Visor, będących klonami popularnego Palma, stratę w wysokości 7 mln USD. W tym samym okresie ub.r. firma straciła 3,84 mln USD. Znacznie wzrosły natomiast przychody firmy, które wyniosły 115,6 mln USD (15,8 mln USD). Do tak znaczącej poprawy przyczyniła się premiera takich urządzeń, jak Visor Phone, Visor Prism i Visor Platinum.

***

Zgodnie z zapowiedziami stratę odnotował także <B>Apple Computer</B>. W I kwartale roku finansowego 2001 firma straciła netto 247 mln USD przy sprzedaży rzędu 1 mld USD. Przyczyną tej sytuacji są m.in. ponoszone przez Apple nakłady inwestycyjne. Sytuacja ma się jednak poprawić już na koniec II kwartału, m.in. dzięki wprowadzeniu do sprzedaży nowej wersji systemu Mac OS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200