Wyniki finansowe

Duży popyt na Windows pomaga Microsoftowi, Sun uzyskuje rezultaty zgodne z przewidywaniami. Duży wzrost przychodów w minionym roku odnotował Nortel Networks. Transmeta zawiodła analityków, jednak odnotowała znaczny wzrost przychodów.

II kwartał roku finansowego 2001 okazał się dla <B>Microsoftu</B> pozytywny pod względem finansowym. Przychody firmy wyniosły 6,59 mld USD, a więc o 8% więcej niż przed rokiem (6,11 mld USD). Zysk netto wzrósł o 7% i osiągnął w tym czasie wartość 2,62 mld USD (2,44 mld USD). Utrzymanie wzrostu, pomimo dość niestabilnej sytuacji gospodarczej w USA, przedstawiciele firmy przypisują bardzo dobrej sprzedaży systemu Windows 2000 Professional oraz produktom serwerowym należącym do serii .NET. Przewidują także, że cały rok finansowy 2001 zakończy się przychodem na poziomie ok. 25 mld USD.

<B>Sun Microsystems</B> osiągnął w II kwartale roku finansowego wyniki zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami. Ostrzegł jednak inwestorów, że w drugiej połowie roku jego sytuacja może się pogorszyć. Zysk netto w II kw. wyniósł 552 mln USD i był o 56% większy niż przed rokiem (354 mln USD). Przychody zwiększyły się w tym czasie o 44% i kształtowały się na poziomie 5,1 mld USD (4,95 mld USD). Choć - podobnie jak inne firmy z branży - odnotował zmniejszone zapotrzebowanie na jego produkty, to udało mu się zachować dominującą pozycję na rynku serwerów unixowych. Pod względem geograficznym znacząco poprawiła się sprzedaż na rynku amerykańskim (wzrost o 34%) oraz w Japonii (38%), jednak największy wzrost przychodów w II kw. miał miejsce w Europie (53%).

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Znaczący wzrost sprzedaży odnotował także <B>Nortel Networks</B>, którego przychody w IV kwartale roku finansowego 2000 wyniosły 8,82 mld USD, czyli o 34% więcej niż przed rokiem (6,57 mld USD). Zysk netto za ten okres to 825 mln USD (607 mln USD). W całym roku finansowym sprzedaż zwiększyła się o 42% i wyniosła 30,3 mld USD (21,3 mld USD). W ciągu podsumowanych ostatnich 12 miesięcy zysk netto firmy osiągnął wartość 2,31 mld USD (1,43 mld USD). Jej przedstawiciele są szczególnie zadowoleni z wyników osiągniętych na rynku rozwiązań optycznych, bezprzewodowego Internetu oraz dla sieci IP.

<B>Transmeta</B> straciła w IV kwartale 26,2 mln USD (rok wcześniej - 13 mln USD), natomiast jej sprzedaż wyniosła 12,4 mln USD. W całym roku finansowym firma uzyskała przychód rzędu 16,2 mln USD (5 mln USD), czyli wzrósł on aż o 218%. W całym roku strata wyniosła 97,7 mln USD, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem (41,1 mln USD). Do zwiększonej sprzedaży przyczynił się główny produkt firmy - procesor Crusoe. Został on wprowadzony do oferty w styczniu ub.r. i jest wykorzystywany w urządzeniach wielu producentów, m.in. Sony, NEC-a czy Toshiby.

***

Wyniki finansowe: IBM-a trzyma się nieźle, AMD - poniżej oczekiwań

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200