Wynaleziono nadprzewodzącą diodę, która zrewolucjonizuje komputery

Dzięki opracowaniu nowych nadprzewodników komputery będą kilkaset razy szybsze i pobierające wielokrotnie mniej energii.

Wynaleziono nadprzewodzącą diodę, która zrewolucjonizuje komputery

brookhaven / Pixabay

Naukowcy z politechniki w holenderskim Delft dokonali rzeczy uchodzącej za technicznie niemożliwą – opracowali nadprzewodzącą diodę. Recenzowany artykuł naukowy przedstawiający odkrycie ukazał się na łamach prestiżowego „Nature” (co de facto oznacza, że czekał na publikację co najmniej rok, a wyniki eksperymentu zostały sprawdzone).

Dzięki wprowadzeniu nadprzewodników będzie można tworzyć komputery z terahercową prędkością. Jako że przez nadprzewodniki prąd przepływa bez żadnych strat zastąpienie zwykłych komputerów nadprzewodzącymi oznaczałoby spadek zużycia prądu przez świat zachodu równy 10 proc. obecnych energetycznych rezerw.

Zobacz również:

  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • Microsoft oferuje bezpłatne szkolenia w zakresie generatywnej AI

„Technologia, w której dotąd działały półprzewodniki, teraz, potencjalnie może być zrealizowana z pomocą nadprzewodników, przy wykorzystaniu tych elementów. Mówimy o szybszych komputerach działających nawet z terahercową prędkością. Oznacza to 300-400 większą prędkość niż dzisiejszych komputerów. Będzie to miało wpływ na wszelkie społeczne i technologiczne zastosowania. Jeśli wiek XX był wiekiem półprzewodników, wiek XXI. będzie należał do nadprzewodników” - mówi prof. Mazhar Ali z Technical University of Delft, kierujący zespołem, który opracował diodę.

Od czasu odkrycia zjawiska nadprzewodnictwa w 1911 roku sądzono, że nigdy nie będzie można uzyskać jednokierunkowego prądu w nadprzewodniku (to niezbędny warunek tworzenia maszyn obliczeniowych).

Tymczasem holenderscy naukowcy zmodyfikowlai tzw. złącza Josephsona. To dwa nadprzewodniki przedzielone nienadprzewodnikiem w roli bariery. W tym wypadku badacze zrobili barierę z przypominającego grafen materiału o właściwościach kwantowych.

„Po pierwsze, musimy się zmierzyć z podniesieniem temperatury działania. Posłużyliśmy się bardzo prostym nadprzewodnikiem o silnie ograniczonej temperaturze. Teraz chcemy zacząć prace z tzw. nadprzewodnikami wysokotemperaturowymi i sprawdzić, czy mogą działać w diodach Josephsona przy temperaturze powyżej 77 Kelwinów. Pozwoli to na wykorzystanie azotu do chłodzenia” - podkreśla prof. Ali. „Druga rzecz to zwiększenie skali produkcji. To wspaniała wiadomość, że udało nam się pokazać działanie wynalazku w nanourządzeniach, ale opracowaliśmy ich tylko kilka. Następnym krokiem będzie próba przeskalowania produkcji na tworzenie milionów diod Josephsona na chipie” - dodaje.

Źródło: PAP

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200