Wynajmę system niedrogo

Oracle przedstawił projekt outsourcingu swoich aplikacji. Podobne plany mają także inni producenci. Niestety, polscy klienci na ich realizację będą musieli jeszcze poczekać.

Oracle przedstawił projekt outsourcingu swoich aplikacji. Podobne plany mają także inni producenci. Niestety, polscy klienci na ich realizację będą musieli jeszcze poczekać.

Zakup w pełni funkcjonalnego systemu klasy ERP (Enterprise Resource Planing) to często zbyt duży wydatek dla małego przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie nieduże firmy decydują się często na powierzenie przetwarzania własnych danych innej, wyspecjalizowanej w takich usługach firmie. Outsourcing aplikacji Oracle'a będzie, jak zapowiedział Larry Ellison, jeszcze prostszy, dzięki uruchomieniu dedykowanych specjalnie temu celowi serwerów. Wszystko, czego klient będzie potrzebował, to dostęp do sieci, nawet przez zwykły modem i linię komutowaną, oraz przeglądarka WWW.

Zaoferowanie takiej formy outsourcingu jest związane z usilnym poszukiwaniem przez wszystkich producentów systemów ERP innych sposobów na zwiększanie liczby klientów. Jest to spowodowane, zdaniem analityków, nasycaniem się tego rynku. Według IDC, z czasem rozwinie się nowy kanał dystrybucyjny, składający się z firm-dostawców usług w zakresie aplikacji (Application Service Providers). Podstawowy problem polega jednak na pogodzeniu funkcjonalności i uniwersalności aplikacji ERP, tak aby można było je uruchomić na jednym serwerze dla wielu klientów bez dokonywania większych zmian. Ze względu na tę znaczącą trudność konkurencja Oracle'a wątpi w szybki sukces Business Online. "Ellison pominął kilka niezbędnych etapów [wdrożenia ERP - przyp. red.]" - twierdzi Kevin McKay z SAP America.

Finanse przez Internet

Nową inicjatywę firmy nazwano Business Online. Oracle planuje podpisanie kontraktów z pierwszymi klientami w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jego przedstawiciele przekonują potencjalnych odbiorców, że w długim okresie łączny koszt wynajmowania mocy obliczeniowej serwerów Oracle'a i opłata za korzystanie z odpowiednich dla danej firmy modułów pakietu Oracle Applications będą znacznie niższe niż sumy potrzebne na utrzymanie własnych aplikacji i sprzętu.

W Stanach Zjednoczonych pierwsi klienci pojawią się za kilka miesięcy, w Polsce znacznie później. "Podobna usługa może być wprowadzona w naszym kraju nie wcześniej niż za rok lub dwa lata" - mówi Katarzyna Maniszewska, odpowiedzialna za marketing w Oracle Polska. Oferty korporacyjne trafiają do oddziałów z różnym opóźnieniem, a obecnie nawet zamierzenia centrali są tylko szkicem szczegółowego planu. Business Online byłby jednak najprawdopodobniej atrakcyjną opcją dla małych i średnich polskich firm. Deklarowana przez Oracle'a łatwość dostępu do aplikacji, jeżeli zostanie potwierdzona w praktyce, będzie w Polsce jeszcze większą zaletą niż na Zachodzie. Pojawia się jednak potencjalne zagrożenie. "Firmy mogą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych, które przechowywane będą często na tym samym serwerze, co dane innych przedsiębiorstw. Klienci nie są przygotowani do dzielenia platformy z innymi" - twierdzi Andrzej Więckiewicz, specjalista ds. outsourcingu w Hewlett-Packard Polska.

SAP Polska, we współpracy m.in. z HP, także planuje wprowadzenie do swojej oferty podobnego rozwiązania. "Obecnie jednak zarówno my, jak i nasi partnerzy nie odczuwamy takiej potrzeby. To rozwiązanie może być bardzo popularne w Polsce, ale nie nadszedł jeszcze na nie czas" - ocenia Renata Szymańska, dyrektor ds. marketingu w SAP Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200