Wynagrodzenia w IT

Zarobki pracowników na różnych stanowiskach są wyższe od wynagrodzeń w innych branżach, ale w coraz większym stopniu zależą także od formy zatrudnienia, specjalności zawodowej i miejsca pracy.

W warunkach amerykańskich zadowolona z wynagrodzenia osoba zarabia 75 tys. USD rocznie. Gdyby badania naukowców z Woodrow Wilson School i Uniwersytetu Princeton odnieść do warunków polskich, to satysfakcję z pracy na tym poziomie mieliby raczej ludzie zarządzający informatykami, którzy zbliżają się do kwoty 300 tys. zł rocznie. Ale to tylko spekulacje, bo poczucie zadowolenia jest zjawiskiem złożonym i trudno je odnosić wyłącznie do zasobności portfela. Faktem jest natomiast, że również w naszym kraju pracownicy sektora IT należą do najlepiej opłacanych. W badaniu Sedlak&Sedlak wysokości wynagrodzeń specjaliści IT uplasowali się na pierwszym miejscu z wartością 2,7 (wartość maksymalna 5), wyprzedzając m.in. usługi dla biznesu (konsulting, outsourcing, rachunkowość i inne, 2,63), organizacje pozarządowe (2,6) czy sektor ubezpieczeniowy (2,52).

Nie dziwi zatem informacja, że również pod względem satysfakcji z pracy pracownicy sektora IT z wartością na poziomie 3,34 przy maksymalnej ocenie równej 5 znajdują się na czele stawki.

Programista doceniony, analityk z potencjałem

Jak wynika z Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2015, najwyższe wynagrodzenia wśród programistów otrzymują specjaliści od aplikacji mobilnych. Mediana wynagrodzeń całkowitych starszych specjalistów to aż 9800 zł. Doświadczeni programiści tych technologii zarabiają 7200 zł, a młodsi 4095 zł.

W dalszej części rankingu znalazły się: Java/JEE/J2EE, C/C++, bazy danych, .NET, serwisy i aplikacje internetowe, systemy klasy ERP oraz PHP.

Wynagrodzenia w IT

„Programiści są świadomi swojej wartości na rynku pracy. Wiedzą, że jeśli warunki pracy nie będą odpowiadać ich oczekiwaniom, w każdej chwili mogą odejść. Zmiana pracy nie jest dla nich problemem, jak również to, że w CV może pojawić się luka. Skłonni są pożegnać się z obecnym pracodawcą na rzecz nowego projektu, poszukując większej satysfakcji z pracy. Narzędziem, które znacznie ułatwia takie zmiany, jest Filttr, dający dostęp do najlepszych propozycji pracy dopasowanych do oczekiwań i kompetencji” – komentuje Krzysztof Odoliński, General Manager aplikacji mobilnej Filttr.

Specjalnością informatyczną cenioną coraz wyżej i intensywnie poszukiwaną jest analityk danych. W Stanach Zjednoczonych portal DataJobs oszacował średnie zarobki początkujących badaczy danych na 50–75 tys. USD rocznie. W przypadku doświadczonych analityków to już pensja rzędu 65–110 tys. USD. Z kolei według Burtch Works mediana zarobków badacza ze stażem do trzech lat, dyplomem uniwersyteckim i dobrą znajomością języków programowania oraz metod statystycznych wynosi 80 tys. USD. Osoby dłużej pracujące w branży mogą liczyć nawet na 150 tys. USD. To kwoty, które zarabiają prawnicy, lekarze i doświadczeni programiści.

Kierownik zarabia mniej od specjalisty

Z analizy Sedlak&Sedlak wynika, że najwyższe wynagrodzenie w dziale projektowo-programistycznym otrzymuje dyrektor ds. produkcji oprogramowania. Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 19 667 zł. Wysokie pensje otrzymują również koordynatorzy zespołów programistów i projektantów. Mediany ich wynagrodzeń wynoszą odpowiednio 10 239 zł oraz 8828 zł.

Branże IT od innych branż odróżnia relacja wynagrodzeń stanowisk kierowniczych do stanowisk eksperckich. Okazuje się, że często kierownicy niższego szczebla czy koordynatorzy zarabiają mniej niż starsi specjaliści czy eksperci od danego języka programowania.

Wynagrodzenia w IT

Podobnie jak w innych branżach również w IT występują różnice w płacach kobiet i mężczyzn, na korzyść tych drugich. Ponieważ o samym zjawisku pisaliśmy już kilkakrotnie, więc tym razem warto zauważyć prawidłowość wynikającą z badań nie nad samymi płacami, ale nad oczekiwaniami pracowników wobec płac. Okazuje się, że kobiety – zarówno humanistki, jak i te z wykształceniem technicznym – uznają za satysfakcjonującą płacę niższą niż ich koledzy, ale w miarę jak rośnie ich wykształcenie, zmniejsza się akceptowalna różnica w wysokości zarobków.

Forma zatrudnienia ma znaczenie

Jak wynika z danych Diverse Consulting Group, agencji doradztwa personalnego specjalizującej się w rekrutacjach IT, 90,9% osób, których zarobki kształtują się w przedziale do 5000 zł brutto, zatrudnionych jest na umowę o pracę. Zajmują one przede wszystkim stanowiska związane ze wsparciem działów IT czy administracyjne.

Z reguły są to stanowiska niższego i średniego szczebla, takie jak: help desk, testerzy, młodsi administratorzy itp. Równie wiele osób, bo 80,8%, zarabiających w przedziale od 5000 do 10 000 zł brutto związanych jest z pracodawcą tą formą zatrudnienia.

„Umowa o pracę jest nadal najbardziej pożądaną formą zatrudnienia, także w branży IT. Jednak możemy tutaj wyróżnić kilka czynników, które mają bezpośredni wpływ na takie preferencje osób poszukujących pracy. Na początku kariery, kiedy kandydat nie ma jeszcze doświadczenia, rozpoczyna pracę na stanowiskach pomocniczych i nie jest samodzielny, popularny etat jest dla niego priorytetem. Dzięki niemu ma nie tylko zagwarantowane stabilne warunki pracy, comiesięczny stały dochód, ale również wszystkie pracownicze przywileje” – mówi Michał Lewandowski, prezes Diverse Consulting Group.

Wyraźną zmianę preferencji widać natomiast wśród osób, których zarobki przekroczyły próg 10 000 zł brutto. Tylko 27,8% z nich decyduje się podpisać umowę o pracę, a przeważająca większość, ok. 72%, woli prowadzić własną działalność gospodarczą. Różnica ta widoczna jest również wśród najwyższej kadry IT, przy zarobkach powyżej 15 000 zł brutto – ponad 85% decyduje się na samodzielne prowadzenie firmy.

Przy coraz bardziej wyrównanych stawkach i rosnącej konkurencji naturalnym wabikiem dla potencjalnych pracowników są benefity pozapłacowe. Wśród deklarowanych przez firmy IT w tegorocznym badaniu Computerworld Polska znalazły się zarówno te dobrze znane od dawna, np. kolonie dla dzieci, jak i nowe, związane z promowaniem zdrowego stylu życia – dodatkowe wynagrodzenie za dojazd do pracy rowerem. Firmy chcąc skłonić pracowników do zadbania o kondycję, fundują zdrowe posiłki, konsultacje dietetyków, a w budynkach instalują siłownie i ścianki wspinaczkowe.

Wynagrodzenia w IT
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200