Wymiana komputera

Niebawem upgrade PC będzie oznaczał zakup nowego komputera.

Niebawem upgrade PC będzie oznaczał zakup nowego komputera.

To, że nie ma możliwości upgrade'u lodówki, odbiornika TV lub wieży hi-fi, wydaje się rzeczą naturalną. Natomiast w przypadku komputerów PC wszyscy przyzwyczaili się, że są to urządzenia o architekturze modułowej, która pozwala na wymianę prawie wszystkich elementów na nowe i to niezależnie od ich producenta. Nie jest to oczywiście do końca zgodne z prawdą, ale w praktyce użytkownicy mieli do niedawna duże pole manewru. Do niedawna, ponieważ obecnie widać wyraźną tendencję integracji różnych elementów, które dotychczas były modułami wymiennymi, takich jak karty graficzne, dźwiękowe, sieciowe lub modemy. W efekcie komputery PC zaczynają nabierać cech sprzętu elektronicznego powszechnego użytku, który po kilku latach będzie kwalifikował się jedynie do wyrzucenia.

Integracja jest również związana z dążeniem do obniżania kosztów. W pełni funkcjonalny komputer można kupić za cenę porównywalną do cen lodówki lub dobrej klasy telewizora.

Producenci dość niechętnie mówią o szybkim starzeniu się komputerów, które jest dla nich elementem nakręcającym koniunkturę, jeśli oczywiście odbiorcy zaakceptują tę sytuację. A ci ostatni nie mają wyjścia, dopóki nie ma innych rozwiązań, które pozwoliłyby utrzymać pozycję wobec konkurentów, ale przy mniejszym koszcie.

Teoretycznie więc upgrade komputera PC jest wciąż możliwy, choć mało lub w ogóle nieopłacalny. Wynika to m.in. z szybkiego rozwoju technologii i zmian architektury komputerów. Jeszcze niedawno, wprowadzając na rynek procesory Pentium II i gniazda Slot 1, Intel podkreślał, że jedną z zalet nowej konstrukcji jest właśnie możliwość łatwego upgrade'u systemu i wydłużenie czasu jego eksploatacji. Dziś wydaje się, że taka opinia to przede wszystkim chwyt marketingowy. Procesor można wymienić na nieco szybszy, ale w międzyczasie pojawiły się nowe generacje układów, nowe chipsety, szybsze interfejsy i pamięci. Wydajność komputera zależy od tych wszystkich elementów, toteż efektywny upgrade wymaga ich wymiany, czyli praktycznie zakupu nowego sprzętu.

Do niedawna zmiany architektury były głównie ewolucyjne. Teraz nadchodzi rewolucja. Jedną z jej konkretnych zapowiedzi jest nowy zestaw układów (chipset) Intel 810 dla procesorów Celeron, wyposażony w zintegrowane funkcje karty graficznej i nie obsługujący szyny ISA. Bez większego rozgłosu Intel prezentuje też prototypowe modele komputerów PC nowej generacji, które oznaczają zerwanie ciągłości rozwoju platformy PC. Komputery te mają kilkakrotnie mniejsze wymiary od typowych PC, m.in. dzięki zastosowaniu miniaturowych płyt głównych, wyposażonych tylko w interfejsy USB i IEEE 1394 (FireWire). Konstruktorzy zrezygnowali m.in. z gniazd , portów równoległych i szeregowych RS232, gniazd dla myszy i klawiatury.

Czy tak będą wyglądały komputery PC w nowym wieku? Wydaje się, że jest to prawdopodobne. Interfejsy USB stały się już standardem i na rynku pojawiło się wiele modeli sprzętu peryferyjnego, który jest w nie wyposażony, jak myszy, klawiatury, skanery, lub drukarki. Nieco większych problemów dostarcza popularyzacja szybkiego interfejsu szeregowego IEEE 1394, który jest znany od kilku lat i wspierany głównie przez firmy: Apple, Compaq i Sony. Specjaliści przewidują, że jego masowe zastosowanie będzie możliwe za 1-1,5 roku, ponieważ obecnie koszt wdrożenia jest wciąż zbyt wysoki. W przeciwieństwie do względnie wolnego interfejsu USB (12 Mb/s), FireWire (200 Mb/s, 400 Mb/s) umożliwia efektywną wymianę danych np. z dyskami lub kartami sieciowymi. Ale być może za kilka lat pojawią się komputery wyposażone wyłącznie w interfejs USB. Obecnie jest opracowywana nowa specyfikacja USB 2.0, która umożliwi 10-20-krotne zwiększenie szybkości transmisji danych.

Czy wobec tych zmian można i warto myśleć o ochronie inwestycji sprzętowych? Jest to niewątpliwie duży problem przy planowaniu zakupu zarówno dla dużej korporacji lub firmy, jak i użytkownika indywidualnego. Pewnym ułatwieniem może być obserwacja i znajomość kierunku, w którym podąża rozwój technologii, gdyż pozwala to na uniknięcie zakupu sprzętu sprzedawanego po atrakcyjnych "promocyjnych" cenach, a w praktyce wyprzedawanego ze względu na przestarzałe, wychodzące z użytku rozwiązania. Warto jednocześnie zauważyć, że na rynku jest dostępnych wiele nowych urządzeń - komputeryzacja niekoniecznie jest związana z zakupem sprzętu PC. Terminale windowsowe, komputery sieciowe, palmtopy i laptopy mogą i znajdują zastosowanie w wielu systemach informatycznych.


TOP 200