Wymiana doświadczeń

Polska konferencja użytkowników SAS potwierdziła rosnące zainteresowanie produktami firmy.

Polska konferencja użytkowników SAS potwierdziła rosnące zainteresowanie produktami firmy.

III Konferencja Użytkowników Systemu SAS Institute w Polsce - SASForum '96 - zgromadziła ponad 300 przedstawicieli bankowości i ubezpieczeń, przemysłu, sektora publicznego i nauki, czyli o 50% więcej uczestników niż przed rokiem. Przyczyną dużego zainteresowania tegoroczną konferencją jest coraz większa popularność systemów SAS w Polsce - po czterech latach działania polskiego przedstawicielstwa, firma ma ponad 40 wdrożeń, przede wszystkim w sektorze finansowym (m.in. w NBP, w Banku Śląskim i PZU S.A.), w przemyśle (w ABB i w KGHM), administracji państwowej (GUS) oraz 80 wdrożeń w sektorze badawczo-rozwojowym (głównie sfinansowane przez KBN). Rosnące zainteresowanie systemami SAS było też powodem wizyty w Warszawie Arta Cooke'a, dyrektora SAS Institute Europe.

Dominacja bankowości

Forum poświęcone było przede wszystkim wymianie doświadczeń między użytkownikami poprzez prezentację własnych osiągnięć. Tę część konferencji zdominowali przedstawiciele sektora finansowego, w którym SAS Polska ma ponad 30 wdrożeń. Zakres tematyczny ich referatów obejmował skuteczność w podejmowaniu decyzji, umiejętność oceny ryzyka, usystematyzowanie sprawozdawczości, możliwość analizy kosztów i rentowności oraz symulację i planowanie. Duże zainteresowanie wzbudził referat gościa ze Słowacji, reprezentującego Investicna a Rozvojova Banka z Bratysławy, dotyczący znaczenia systemu SAS w uzupełnieniu funkcjonalności zintegrowanego systemu operacji bankowych Profile.

W części technicznej Forum wiele miejsca poświęcono najnowszej wersji systemu SAS, Orlando II (SAS 6.12), która ma pojawić się w sprzedaży na wszystkich najważniejszych platformach sprzętowych (w tym Windows 95 i Windows NT) pod koniec br. Najważniejsze cechy nowej wersji systemu to: nowy interfejs dostępu do hurtowni danych (SAS Warehouse Administrator), ulepszone narzędzie do tworzenia aplikacji EIS (Executive Information Systems), wielowymiarowe bazy danych, moduł do tworzenia i obsługi sieci neuronowych oraz możliwości użytkowania systemu w sieciach Internet/intranet.

Znaleźć specjalistę

Konferencji towarzyszyła wystawa partnerów firmy SAS, będących uczestnikami programu SAS Institute Rapid Warehousing (propagującego bardzo szybkie tworzenie hurtowni danych), którzy prezentowali na swoich platformach sprzętowych rozwiązania na bazie systemu SAS (HP, Digital i ICL) oraz własne rozwiązania software'owe (Bazy i Systemy Bankowe oraz Sawan).

W podsumowaniu dwudniowego SASForum'96 większość użytkowników wskazywała na trudności w znalezieniu specjalistów jednocześnie znających się na produktach do analizy danych i specyfice działalności produkcyjnej i usługowej konkretnej firmy. "Nawet najlepsze narzędzia jedynie wspomagają pracę. Nie zastąpią natomiast wiedzy, doświadczenia i zaangażowania pracowników w codzienną pracę" - powiedział jeden z nich, prosząc o zachowanie anonimowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200