Wykryto problemy z wydajnością sieci WLAN

Eksperci z centrum CNRS w Paryżu zademnonstrowali, w jaki sposób powolne urządzenie podłączone do sieci WLAN może spowodować obniżenie wydajności całej sieci. Za spowolnienie odpowiedzialna jest metoda dostępu do kanałów CSMA/CA.

Naukowcy skupili się w trakcie prac badawczych na anomaliach w działaniu produktów opartych na standardzie 802.11b. Zauważyli, że gdy jedno z urządzeń wyposażonych w interfejs WLAN łączy się z siecią z mniejszą szybkością ze względu na np. zbyt dużą odległość od punktu dostępowego, wydajność pozostałych urządzeń również zauważalnie spada.

Wyjaśnienie tej zagadkowej sytuacji badacze znaleźli w mechaniźmie dostępu do kanałów CSMA/CS (Carrier Sense Multiple Access/Collision Avoidance). Metoda, określana często jako "słuchaj zanim zaczniesz mówić", gwarantuje jednakowe prawdopodobieństwo dostępu do kanałów dla wszystkich urządzeń w dłuższym okresie czasu. Innymi słowy, kiedy urządzenie z małą przepustowośicią przejmuje kanał, powoduje że inne urządzenia również komunikują się wolniej. Metoda dostępu CSMA/CA jest używana w standardach 802.11a, b oraz g.

Zobacz również:

  • Darmowy hosting bije rekordy popularności
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Niektórzy producenci wprowadzili już do swoich urządzeń WLAN metody na podniesienie priorytetu szybszych urządzeń działających w sieciach bezprzewodowych, poprzez proste blokowanie dostępu dla urządzeń łączących się z mniejszymi szybkościami. Są to jednak rozwiązania firmowe i nie mają nic wspólnego ze standardem.

Możliwe rozwiązanie problemu może nadejść jednak w opracowywanym standardzie 802.11e, w którym zdefiniowano mechanizmy zapewniania jakości połączeń (QoS), wykorzystywane przy transmisji głosu i wideo.

Inteligentne punkty dostępowe ze wsparciem funkcji QoS mogą być właśnie jedną z możliwości rozwiązania problemu, jednak standard 802.11e jest wciąż na etapie grup roboczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200