Wykorzystaj szansę!

Zdajesz sobie sprawę, że nie mówimy tutaj o spadku zaangażowania wszystkich pracowników. Nie spadnie również drastycznie jakość wykonywanej pracy. Organizacja dalej będzie egzystowała, realizowała plany, będzie wypłacała pensje. Pytanie tylko, jakie plany i jak wpłyną one na rozwój Twojego potencjału oraz potencjału Twojego zespołu. Co w przyszłości stanie się z ambitnymi współpracownikami, którzy w obecnym okresie doświadczą stagnacji?

To właśnie firmy, które zainwestują w najlepszych pracowników, zadbają o ich motywacją oraz zapewnią wszystkim dobrą kulturę pracy, zyskają w tych niestabilnych chwilach. Tobie przecież nie zależy tylko i wyłącznie na przetrwaniu, na bieżącym wykonywaniu zadań?

Popatrz na obecną sytuacją z zupełnie innej strony. Zgodnie z zasadą Pareto, 80% rezultatów generowanych jest przez 20% działań; podobnie w przypadku personelu firmy - to kilkanaście procent ambitnych, przedsiębiorczych osób przyczynia się do tego, że organizacja rozwija się, osiąga lepsze niż przeciętne wyniki, podejmuje nowe wyzwania. Te kilkanaście procent osób zatrudnionych w firmie również w okresie kryzysu ma ogromne znaczenie. Od nich zależy to, w jaki sposób firma poradzi sobie w nowych okolicznościach na rynku. Zdajesz sobie sprawę z tego, iż mądre i przedsiębiorcze organizacje potrafią wykorzystać trudne okoliczności na swoją korzyść.

Jak wpisać IT w obecną sytuację?

Zastanawiasz się pewnie nad tym, po co cały ten wywód skoro Ty tylko pracujesz w dziale IT i masz niewielki wpływ na przyszłość swojej organizacji a w okresie, w którym się znajdujemy, nikomu nie przychodzi na myśl rozwój! Nie ma bardziej błędnego stwierdzenia niż to powyższe. Większość kadry zarządzającej w organizacjach finansowych zdaje sobie sprawę z tego, iż obecnie zautomatyzowane procesy - sprzedaży kredytów, lokat, procesy podejmowania decyzji kredytowej, weryfikacji czy też sama księgowość - są w ogromnym stopniu zależne od systemów informatycznych. W innych organizacjach jest podobnie.

Pewnie z własnego doświadczenia wiesz, iż żadna ważna zmiana w biznesie - czy to nowy produkt, wzrost efektywności sprzedaży, optymalizacja procesów operacyjnych - nie miała szans na realizację bez zmiany systemów IT. Pamiętasz, jak w ważnych dla biznesu momentach "stawiano na głowie" całe sztaby pracowników, zlecano pracę po godzinach tylko po to aby zdążyć na czas z wdrożeniem zmian. Wydaje się, że w chwili obecnej, w trakcie ograniczeń budżetowych nie będzie już takiej potrzeby. Będzie Cię czekało utrzymywanie obecnych systemów, wprowadzanie mniejszych lub średnich zmian, które mają na celu poprawić w kilku miejscach efektywność.

A co by się stało, gdybyś postanowił inaczej podejść do swoich obowiązków? Jeżeli wiesz, że od systemów IT wiele zależy i to Ty dysponujesz sporą wiedzą na tematach ich funkcjonowania, dlaczego nie miałbyś wykorzystać kryzysu i nie stworzyć wspólnie z biznesem ciekawych projektów, które nie wymagają dodatkowych budżetów a przyczynią się do Waszego wspólnego sukcesu? Pomyśl, jakie szanse przyniesie Ci osobiście takie podejście. Jaki pierwszy pomysł przychodzi Ci do głowy?


TOP 200