Wyjście z Clippera

Krakowska OTC tworzy oprogramowanie umożliwiające migrację z aplikacji pisanych w Clipperze do nowoczesnych systemów baz danych.

Krakowska OTC tworzy oprogramowanie umożliwiające migrację z aplikacji pisanych w Clipperze do nowoczesnych systemów baz danych.

Od ponad roku krakowska firma OTC oferuje oprogramowanie Mediator, które ułatwia przeniesienie dowolnej aplikacji napisanej w CA-Clipper do środowiska bazy danych Oracle 8, Sybase SQL Anywhere lub Microsoft SQL Server. Jeszcze w tym roku firma zamierza wprowadzić do oferty narzędzie, które pozwoli użytkownikom aplikacji clipperowych na przejście do środowiska aplikacji 32-bitowych, pełen dostęp do interfejsu graficznego, zasobów Windows i Internetu.

OTC ma zamiar rozpocząć sprzedaż swojego oprogramowania na rynkach zagranicznych za pośrednictwem Internetu. "Na razie nie obawiamy się nasycenia rynku polskiego. Istnieje wiele firm, niektórzy szacują ich liczbę na 30 tys., które w ciągu wielu lat dorobiły się licznych aplikacji napisanych w Clipperze. W tej chwili znajdują się one w pułapce technologicznej, nie mając wystarczających zasobów finansowych i czasu, aby pozwolić sobie na przepisanie całego kodu" - mówi Jacek Potempa, prezes OTC. "W podobnej sytuacji są klienci z 15-20 innych krajów" - dodaje.

Podstawowa wada Clippera to sposób prezentacji danych, rzutujący na sposób obsługi aplikacji i możliwości dostępu do nich. Programy działające na stacjach roboczych modyfikują zapis na serwerze, co powoduje częste uszkodzenia danych i indeksów. OTC oferuje dwa produkty - Mediator i Terminal. Mediator umożliwia szybkie przeniesienie plików .dbf do nowoczesnych systemów baz danych. Na razie Mediator zawiera sterowniki do 16-bitowych aplikacji napisanych w Clipperze. Terminal umożliwia wykorzystanie aplikacji clipperowych w architekturze terminalowej.

Krakowska firma OTC powstała z inicjatywy pracowników Instytutu Informatyki oraz Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo- Hutniczej. Początkowo OTC tworzyła oprogramowanie wspomagające zarządzanie biurami maklerskimi. Ponad dwa lata temu zapadła decyzja o zmianie profilu firmy. "Częściowo decyzja ta była wymuszona nasyceniem rynku naszymi aplikacjami. Z drugiej strony dostrzegliśmy niszę rynkową, która mo- gła umożliwić nam przebicie się z oprogramowaniem narzędziowym" - mówi Jacek Potempa.

Zdaniem prezesa OTC, tworzenie oprogramowania narzędziowego jest znacznie trudniejsze niż pisanie aplikacji, ale umożliwia działanie w warunkach mniejszej konkurencji.

Jednym z planów OTC na najbliższą przyszłość jest tworzenie rozwiązań internetowych. "Jako firma technologiczna nie możemy jednak zdradzać szczegółów naszych planów. Nasze pomysły są gwarancją naszego rozwoju w przyszłości" - twierdzi prezes OTC.


TOP 200