Wyjątkowa branża, wyjątkowe wyzwanie

Specjaliści IT są kreatywni, ambitni, ale bardziej wymagający od innych pracowników – dowodzi badanie przeprowadzone przez Computerworld. Jak ich znaleźć, zatrudnić i utrzymać w firmie?

Wyjątkowa branża, wyjątkowe wyzwanie

Statuetki badania ”AudIT – Najlepsze miejsca pracy IT w Polsce 2013” odebrali przedstawiciele zwycięzkich firm: (od lewej) Joanna Kucharska z Sii sp. z o.o., Maciej Krupa z NextiraOne Polska, Piotr Ciski z Cybercom Poland, Joanna Nowocień z Capgemini Polska.

O tym dyskutowano podczas konferencji towarzyszącej gali „AudIT – najlepsze miejsce pracy IT w Polsce 2013”.

Co roku polskie uczelnie opuszcza ok. 40 tys. dobrze wykształconych informatyków. Branża IT rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów; jej obroty co roku rosną o 10% i ta tendencja się utrzyma. Dlatego popyt na pracowników jest znacznie wyższy od ich liczby – szacuje się, że rynek zaspokoiłaby dopiero liczba specjalistów o 20, a nawet 30% wyższa. Nic dziwnego, że w IT o bezrobociu trudno mówić.

Najpierw trzeba zdobyć...

Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. „To rynek pracownika, nie pracodawcy” - twierdzi Justyna Mirska z firmy Experis IT rekrutującej specjalistów dla tego sektora. „Ponieważ wykwalifikowanych kandydatów do pracy wciąż brakuje, to oni wybierają sobie pracodawców, a ci stoją przed trudnym zadaniem przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych”.

Uczestnicy konferencji AudIT byli zgodni, że najskuteczniejszą metodą pozyskiwania nowych pracowników do działów IT jest sięganie po kandydatów rekomendowanych przez zatrudnianych już specjalistów. „W tym środowisku ludzie dobrze się znają, a nikt przecież nie poleci osoby o niskich kwalifikacjach czy nie potrafiącej współpracować w zespole, bo z kimś takim nie chce się pracować” – mówi Joanna Kucharska, dyrektor ds. HR i komunikacji w firmie Sii. „Dlatego też ta metoda naboru ma wysoką, bo nawet ponad 30-proc. skuteczność. Ponadto łatwo dzięki niej znaleźć pracowników z odpowiednim doświadczeniem, a dla pracodawcy jest najtańsza i najszybsza”.

Nieco mniej skuteczne jest poszukiwanie pracowników IT przez ogłoszenia; w ten sposób zatrudnianych jest ok. 25% z nich. Aby ogłoszenia przynosiły oczekiwany efekt, muszą być zamieszczane w wybranych mediach i starannie przygotowane. Powinny jasno, precyzyjnie i bez błędów wymieniać zakres kompetencji kandydata. Dzięki temu mniejsza będzie liczba aplikacji wysyłanych przez osoby, które nie spełniają oczekiwań pracodawcy.

Mniej skuteczne od rekomendacji czy ogłoszeń, ale także istotne w procesie rekrutacji są targi pracy i spotkania branżowe. Nawet najlepsze ogłoszenie czy efektowne stoisko na targach pracy nie pomogą, gdy firma nie oferuje pracownikowi tego, czego od pracodawcy branży IT oczekuje.

Joanna Kucharska wśród czynników decydujących o wyborze pracodawcy na pierwszym miejscu wymienia ciekawy projekt. „Specjaliści IT są zazwyczaj dużo bardziej ambitni niż ci z innych branż, są też pasjonatami nowych technologii. Ważne są zatem zróżnicowane projekty w ramach firmy. Dzięki nim informatycy mogą się rozwijać, uczyć nowych technologii, nie zmieniając pracodawcy. Cenione są także szkolenia i możliwość zdobycia nowych certyfikatów” – mówi dyrektor HR firmy Sii. „Elementy takie jak atrakcyjne wynagrodzenie czy dobra atmosfera pracy są dla kandydatów oczywiste, nie decydują o ostatecznym wyborze”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200