Wydzielone Imation

Na rynku są już dostępne stacje LS-120 i dyskietki o pojemności 120 MB.

Na rynku są już dostępne stacje LS-120 i dyskietki o pojemności 120 MB.

Imation jest firmą utworzoną przez koncern 3M w lipcu ub.r. Powstała w wyniku wyodrębnienia działów zajmujących się nośnikami magnetycznymi i produktami związanymi z przetwarzaniem obrazów. W ofercie Imation znajduje się obecnie ok. 12 tys. wyrobów - informatyczne systemy gromadzenia i przechowywania danych, artykuły fotograficzne, systemy diagnostyki medycznej, poligraficzne oraz dokumentacyjne. Od 1 października ub.r. działa w Polsce spółka Imation Poland, która sprzedaje ok. 3 tys. produktów. Jak twierdzi dyrektor Imation Poland Tomasz Lotz, sprzedaż wspomnianych produktów podwaja się w Polsce co roku. Tomasz Lotz zapowiedział, że firma ma plany dotyczące inwestycji w Polsce, w tym otwarcie zakładu produkcyjnego, ale odmówił ujawnienia szczegółów.

W ub.r. Imation uruchomiła masową produkcję dyskietek magnetycznych o pojemności 120 MB do napędów LS-120, opracowanych wspólnie z firmami Compaq i Matsushita. Dyskietki i napędy są już w sprzedaży. Ich orientacyjna cena dla użytkownika końcowego wynosi 80 zł (dyskietka) i 900 zł (napęd LS-120). LS-120 mają zastąpić standardowe stacje dyskietek 1,44 MB, wykorzystywane od wielu lat w komputerach PC. Nowe napędy umożliwiają odczyt/zapis, zarówno standardowych nośników 1,44 MB, jak i dyskietek 120 MB.

LS-120 zostały zapowiedziane na wiosnę 1995 r. Napędy te były już prezentowane podczas ubiegłorocznych targów CeBIT, a Compaq rozpoczął ich instalację w niektórych modelach komputerów PC. Dopiero obecnie LS-120 pojawiają się na rynku detalicznym, gdzie będą konkurować z podobnymi konstrukcjami firmy Iomega - napędami Zip 100 MB. Oprócz dużej pojemności, podstawową zaletą LS-120 jest wspomniana możliwość odczytu i zapisu powszechnie stosowanych dyskietek 1,44 MB. W porównaniu do konkurencyjnych napędów Zip, LS-120 oferuje kilkakrotnie mniejszą szybkość transmisji danych, która wynosi 500 KB/s. Jest to jednak i tak znacznie więcej niż w przypadku stacji 1,44 MB, których szybkość transmisji to ok. 60 KB/s.

Czy LS-120 lub Zip zastąpią stare napędy w komputerach PC - zależy przede wszystkim od polityki producentów, rozwoju produkcji urządzeń oraz ich ceny. Obecnie koszt jest wysoki - za cenę LS-120 i kilku dyskietek można kupić pojemny dysk twardy. Po rozwinięciu masowej produkcji można oczekiwać, że ceny znacznie się obniżą. W marcu br. ma ruszyć nowa fabryka Imation, produkująca dyskietki 120 MB.


TOP 200