Wydobywanie danych

Sopocka DC SA Grupa Computer Plus wiąże swoją przyszłość z rynkiem zaawansowanych systemów analitycznych.

Sopocka DC SA Grupa Computer Plus wiąże swoją przyszłość z rynkiem zaawansowanych systemów analitycznych.

DC SA Grupa Computer Plus oferuje rozwiązania, które pozwalają analizować dane pochodzące z różnych źródeł, w tym hurtowni danych i systemów klasy MRP II/ERP. Firma współpracuje w tej branży z dużymi firmami konsultingowymi działającymi w Polsce. Obecnie jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę systemu Oros amerykańskiej firmy ABC Technologies, służącego do analizowania kosztów działalności przedsiębiorstwa.

DC SA poszukuje inwestora, który mógłby wesprzeć finansowo plany spółki. "Plany są jasne. Wiemy co mamy robić, potrzebujemy jednak środków na rozwijanie kompetencji w zakresie systemów do analizy danych i na działania marketingowe" - mówi Wiesław Piotrowicz, prezes DC SA.

Pełna gotowość

"Obecnie nie wystarcza już, że przedsiębiorstwo posiada system transakcyjny, potrzebne jest jeszcze oprogramowanie, które mogłoby wydobyć z niego istotne informacje. Nie wystarczają do tego narzędzia wbudowane w taki system" - twierdzi Wiesław Piotrowicz. "Firmy, w których można wdrażać taki system, to firmy z pierwszej 500 polskich firm, w tym banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, branża telekomunikacyjna czy firmy dostarczające energię. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Przede wszystkim mieć wdrożony system MRP II/ERP, a ich zarządy muszą być gotowe do wykorzystania takich narzędzi" - dodaje.

Dotychczas system Oros wdrożono w 13 polskich firmach, przy ponad 3 tys. wdrożeń na świecie. Według przedstawicieli DC SA, rynek dopiero się rozwija i przygotowuje do zastosowania tego typu rozwiązań.

W ofercie firmy znajdują się także system typu CRM firmy Goldmine, na bazie którego DC SA tworzy rozwiązanie dla Peugeot Polska, i Dynamics firmy Great Plains Software, system wspierający zarządzanie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Kierunek - usługi

DC SA powstała w 1991 r. Początkowo - jak większość powstających wówczas polskich firm komputerowych - zajmowała się sprzeda- żą sprzętu i oprogramowania. Od 1994 r. coraz większy udział w zyskach firmy stanowią usługi. Obecnie jest to ponad 60%. Dwa lata temu firma przekształciła się w spółkę akcyjną. Jej obrót za rok ubiegły wyniósł prawie 11 mln zł.

"Od początku działalności chcieliśmy być firmą usługową. Zajęliśmy się handlem, ponieważ był to dobry sposób na zyskanie odpowiedniego kapitału. Na początku lat 90. był to najlepszy sposób na osiągnięcie tego celu" - mówi Wiesław Piotrowicz. W roku 1994 DC SA zrealizowała pierwszy projekt. Wdrożyła system poczty elektronicznej dla Banku Gdańskiego (obecnie BIG Banku Gdańskiego). Od tamtej pory firma zaczęła zatrudniać programistów i inżynierów systemowych.

Potem powstał jedyny program "z półki", napisany przez pracowników firmy - Suita Akademicka, pakiet wspierający zarządzanie dla wyższych uczelni. "To jedyny program tego typu w naszej ofercie. Nie chcieliśmy dłużej się tym zajmować, mimo że program odniósł sukces. Stwierdziliśmy, że bardziej odpowiada nam działalność usługowa" - twierdzi Wiesław Piotrowicz. "Nie chcemy być jednak wyłącznie integratorem. Zamierzamy pisać własne programy, ale tylko rozszerzające możliwości oferowanych przez nas systemów" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200