Wydajność w teorii

AMD prezentuje Athlon 800 MHz w dwa tygodnie po premierze Intel Pentium III, z zegarem o takiej samej częstotliwości.

AMD prezentuje Athlon 800 MHz w dwa tygodnie po premierze Intel Pentium III, z zegarem o takiej samej częstotliwości.

Wyścig marketingowy między producentami procesorów nabrał tempa wraz z przejściem na technologię 0,18 µm, która umożliwia zmniejszenie wymiarów układów, ograniczenie poboru mocy, a przede wszystkim zwiększenie ich szybkości. Advanced Micro Devices (AMD) zaprezentowała nowy model procesora Athlon 800 MHz w kilkanaście dni po tym, jak Intel podjął decyzję o przyspieszeniu premiery Intel Pentium III 800 MHz.

W najbliższych miesiącach można oczekiwać kolejnych pokazów premierowych procesorów, tym razem głównie wersji przeznaczonych dla notebooków. Intel już zapowiada, że w lutym zaprezentuje szczegóły techniczne układów z zegarem 1 GHz. Procesory o podobnej wydajności przygotowuje również AMD.

Sztuczka na procesor

Mimo oficjalnego wprowadzenia nowych układów do sprzedaży, nie oznacza to, że są one dostępne. Zgodnie z utartą już praktyką, producenci ustalają na nowe procesory bardzo wysokie, wręcz zaporowe ceny. Z reguły są one obniżane do rozsądnego poziomu po dwóch miesiącach od daty oficjalnej premiery. W efekcie dystrybutorzy nie spieszą się z zakupem i magazynowaniem dużych partii układów. I tak, w ofercie polskich dystrybutorów, najszybsze obecnie, dostępne układy to: Pentium III 733 MHz i AMD Athlon 700 MHz. Teoretycznie na rynku powinny już być dostępne procesory z zegarami 750 i 800 MHz - zarówno Intela, jak i AMD. Ale popyt nawet na te najwydajniejsze modele jest niewielki - obroty dystrybutorów pochodzą głównie ze sprzedaży układów 400-500 MHz. Trudno się temu dziwić, ponieważ najnowsze procesory są wycenione na ok. 4 tys. zł za sztukę.

Sztuczka na komputer

Równie teoretyczna jest dostępność komputerów znanych producentów, którzy natychmiast po premierze nowego procesora ogłaszają wprowadzenie na rynek modeli z najnowszymi układami. Dotyczy to głównie ukła- dów AMD, instalowanych najczęściej w sprzęcie przeznaczonym na rynek konsumencki, którym w ogóle nie interesują się w Polsce IBM, Compaq, Dell czy Hewlett-Packard.


TOP 200