Wydajność lub lekkość

Nowe notebooki Hewlett-Packarda to dobry przykład podstawowych tendencji na rynku sprzętu przenośnego.

Nowe notebooki Hewlett-Packarda to dobry przykład podstawowych tendencji na rynku sprzętu przenośnego.

Konstruktorzy komputerów przenośnych z jednej strony dążą do tego, żeby notebooki były jak najlżejsze. Jedną z rekordowych konstrukcji z tego punktu widzenia jest HP OmniBook Sojourn, który w okrojonej wersji "tylko do pracy w podróży" waży zaledwie 1,4 kg. Z drugiej strony, ambicją jest budowa takiego komputera przenośnego, który miałby wydajność komputera biurkowego przy znacznie mniejszych wymiarach. Praca z takim notebookiem ma być równie komfortowa jak z urządzeniem desktop, toteż wyposaża się go w duży wyświetlacz, szybki procesor i dobrej klasy podsystem graficzny. Przykładem takiego urządzenia jest HP OmniBook 7100 wyposażony w 14" wyświetlacz i procesor Pentium II, który waży ok. 4 kg.

Co ciekawe, przy tak znacznych różnicach w obu konstrukcjach, cena notebooków jest zbliżona. Przy dzisiejszym poziomie technologii prawie tyle samo kosztuje maksymalna miniaturyzacja co silna konstrukcja klasy all-in-one.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że OmniBook 7100 i Sojourn są wyposażone w nowy uniwersalny interfejs do stacji dokowania, taki sam jak inne modele nowej rodziny - np. OmniBook 2100 i 4100 (Computerworld nr 32 z 7.09.1998 r.). Na rynku dostępne są już replikator, ministacja i pełnogabarytowa stacja dokowa dla nowych modeli komputerów przenośnych Hewlett-Packarda.

Duży wyświetlacz i moc przetwarzana

HP OmniBook 7100 jest konstrukcją silniejszą niż niejeden komputer klasy desktop. Notebook jest wyposażony w Pentium II 266 MHz i 14,1" wyświetlacz zapewniający komfort pracy podobny do 15" monitora klasycznego. Komputer uzyskał bardzo dobre wyniki w teście Intel Multimedia Benchmark. Cena, jaką przyszło zapłacić za szybką pracę i komfort korzystania z dużego wyświetlacza, to dość duże wymiary (324 x 252 x 57 mm) i waga urządzenia (mniej niż 4 kg). System graficzny wykorzystuje 64-bitowy układ ATI Rage LT Pro umożliwiający uzyskanie rozdzielczości 1024 x 768 pkt. przy 16 mln kolorów i wyświetlanie z szybkością 24 klatek/s sekwencji wideo kodowanych w standardzie MPEG II. Wyrafinowanej grafice towarzyszy system dźwiękowy z efektami 3-wymiarowymi (Dolby Digital). Właściwości multimedialne można dodatkowo rozbudować przez umieszczenie we wnęce, zawierającej standardowo zestaw FDD/CD-ROM x24, opcjonalnego napędu DVD ROM. Można w niej również zainstalować inne dodatkowe elementy wyposażenia - napęd LS 120 lub drugi akumulator.

Notebook jest wyposażony w interfejs USB, głośniki, mikrofon, dwa urządzenia wskazujące - do wyboru stolik dotykowy lub drążek, a także niewielki wskaźnik LCD informujący o statusie pracy notebooka i stanie naładowania akumulatorów. Oprócz zdublowanych urządzeń wskazujących, OmniBook ma także dwa porty IrDA 4 Mb/s do zdalnej komunikacji w paśmie podczerwieni - jeden z tyłu, a drugi z przodu obudowy komputera.

Notebook zawiera preinstalowany system Windows 95 lub Windows NT, programy MacAfee Virus Scan i HP TopTools do zarządzania systemem i jest zgodny ze standardami DMI 2.0 (Desktop Management Interface) i APM 1.2 (Advanced Power Management). Komputer jest sprzedawany z 3-letnią gwarancją.

Sojourn - mała waga i gabaryty

Omnibook Sojourn oferuje użytkownikom niezwykłe możliwości. W podróży może być wykorzystany w postaci bardzo lekkiego komputera o wadze zaledwie 1,4 kg, a w domu lub pracy, po dołączeniu multimedialnej stacji dokowej (multimedia expansion slice), przemienia się w cięższy, dwa razy grubszy w pełni funkcjonalny komputer PC.

Pod obudową notebooka, zaprojektowanego głównie z myślą o często podróżujących użytkownikach, umieszczono procesor Pentium Mobile MMX 233 MHz, 64 MB RAM, dysk o pojemności 2,1 GB, porty ZV (Zoomed Video) i CardBus (dostępne karty sieciowe, pamięciowe, modemy), 2 MB VRAM, 12,1" wyświetlacz TFT, głośniki stereo, mikrofon, łącza IrDA i USB.

Urządzeniem wskazującym jest stolik dotykowy, a przy klawiaturze znajdują się diody LED wyświetlające status pracy urządzenia. Wydajność komputera nie ustępuje stacjonarnym modelom PC z podobnym procesorem.

Mała waga i wymiary notebooka wynikają m.in. z braku wbudowanych stacji dyskietek i napędu CD-ROM. Komputer wyposażono jedynie w miniaturowy dysk o grubości 12 mm - po złożeniu grubość Sojourn nie przekracza 19 mm. Czas pracy notebooka bez zasilania zewnętrznego wynosi tylko ok. 1,5 godz., ale przy wykorzystaniu dodatkowego modułu akumulatorów można go zwiększyć do 6 godz.

Po dołączeniu do multimedialnej stacji dokowej, grubość notebooka wzrasta do 40 mm, a waga do 2,7 kg. Stacja zawiera napędy FDD, CD-ROM x24, zestaw gniazd do podłączenia zewnętrznej klawiatury, monitora, wyjście wideo, interfejs równoległy i USB.

Dołączanie i odłączanie notebooka od stacji dokowej jest łatwe, a zatrzaskowy mechanizm mocowania funkcjonuje bardzo dobrze. OmniBook Sojourn jest sprzedawany z 2-letnią gwarancją.

<hr size=1 noshade>Notebooki OmniBook Sojourn i OmniBook 7100

Producent: Hewlett-Packard Co.

Przedstawicielstwo: Hewlett-Packard Polska

02-222 Warszawa

Al. Jerozolimskie 181

tel. (+22) 608 77 00

fax (22) 608 76 00

Cena: ok. 26 700 zł + VAT (OmniBook Sojourn), ok. 24 500 zł + VAT (OmniBook 7100)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200