Wydajność Pentium Pro

P6 Intela - mikroprocesor nowej generacji nie będzie oferować dużo większej wydajności dla wielu aplikacji, w tym działających w środowisku Windows 95.

P6 Intela - mikroprocesor nowej generacji nie będzie oferować dużo większej wydajności dla wielu aplikacji, w tym działających w środowisku Windows 95.

Producent procesora, który poświęcił ponad trzy lata na projektowanie i opytmalizowanie układu dla 32-bitowego środowiska przecenił rozszerzenia jakie Microsoft zastosował w swoim 32-bitowym systemie operacyjnym oraz liczbę 32-bitowych aplikacji dostępnych do czasu premiery Windows 95. Nowy produkt Microsoftu zawiera więcej 16-bitowego kodu niż spodziewał się tego Intel.

Układ, który Itel nazwał Pentium Pro, okazał się mniej wydajny w 16-bitowych środowiskach. Według analityków aplikacje działające pod kontrolą 32-bitowych Windows 95 pracują wolniej, ponieważ system operacyjny zawiera zbyt dużo fragmentów 16-bitowego kodu, co obniża wydajność procesora o ok. 20%.

Niektórzy analitycy rynku twierdzą, że w efekcie układ, który miał opanować rynek PC w II poł. przyszłego roku nie stanie się powszechny przynajmniej do 1997 r.

Użytkownicy testujący systemy oparte na układach Pentium Pro twierdzą, iż podczas pracy z niektórymi 16-bitowymi aplikacjami procesor może być wolniejszy niż dostępne już Pentium. Natomiast wydajność wzrasta podczas korzystania z Windows NT.

Wiceprezes Intela Carl Everett broni Pentium Pro twierdząc, że układ "nie jest przeznaczony do osiągania większej wydajności dla obecnie produkowanego oprogramowania, stworzono go dla oprogramowania które pojawi się na ryneku dopiero jutro".

Intel mógłby zwiększyć wydajność układu poprzez wprowadzenie większej szybkości zegarów. Koncern zamierzał dotychczas wprowadzić na rynek pierwszą wersję Pentium Pro z zegarem 133 MHz. Według nowych informacji firma rozpocznie produkcję P6 od układów z zegarem 150 MHz.


TOP 200