Wydajniejszy Linux

Red Hat Software udostępni pod koniec roku Linux 7.0 - nową dystrybucję opartą na długo oczekiwanym jądrze w wersji 2.4.

Red Hat Software udostępni pod koniec roku Linux 7.0 - nową dystrybucję opartą na długo oczekiwanym jądrze w wersji 2.4.

Red Hat Software testuje kolejną wersję dystrybucji systemu Linux nazwaną roboczo Pinstripe. Najważniejszymi cechami nowej wersji systemu są nowe, łatwiejsze w obsłudze interfejsy użytkownika, a także znacznie poprawione jądro, które ma zagwarantować większą stabilność systemu.

Bezpieczeństwo i instalacja

Podstawą Linux 7.0 będzie jądro w wersji 2.4, którego ostatecznej postaci należy się spodziewać - według zapowiedzi Linusa Torvaldsa - jesienią br. Udostępniona przez Red Hat wersja beta Pinstripe jest wyposażona jeszcze w jądro 2.2. Firma zamierza bowiem przetestować wszystkie nowe elementy systemu na podstawie starego jądra, tak by jak najszybciej wprowadzić na rynek pełną wersję Linux 7.0 po udostępnieniu jądra w wersji 2.4.

Oprócz nowego jądra w dystrybucji Red Hat znajdą się liczne usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa, np. obsługa protokołu SSL. Będzie ona szczególnie przydatna w połączeniu z protokołem LDAP, który dotychczas (jeśli był wykorzystywany do potwierdzania tożsamości użytkowników) w standardowej konfiguracji przesyłał hasła w sieci w jawnej postaci jako tekst.

Red Hat włączy również do oficjalnej dystrybucji pakiet OpenSSH, który dotychczas był dostępny wyłącznie dla amerykańskich użytkowników ze względu na ograniczenia eksportowe technologii szyfrujących. Umożliwi on zdalną bezpieczną administrację maszynami z systemem Linux.

Linux 7.0 będzie wyposażony w nową procedurę instalacyjną, która pozwoli użytkownikowi wybrać sposób instalacji w zależności od ich dotychczasowego doświadczenia w pracy z sys- temem Linux. Najmniej doświadczeni użytkownicy nie będą musieli dbać o właściwe skonfigurowanie usług, takich jak Kerberos czy LDAP. Procedura instalacyjna samodzielnie zainstaluje i właściwie zabezpieczy (tego domagali się użytkownicy) wszystkie usługi. Umoż- liwi również zainstalowanie systemu do pracy jako stacja robocza i jako serwer.

Dla wielu procesorów

Użytkownikom oczekującym od Linuxa przede wszystkim większej wydajności nowy Red Hat Linux zaproponuje możliwość pracy na serwerach wieloprocesorowych. Według zapewnień firmy, system będzie mógł pracować na maszynach wyposażonych w 8 procesorów.

Oprócz tych rozszerzeń, nowe jądro systemu będzie obsługiwać większą liczbę nowych urządzeń peryferyjnych, w tym wyposażonych w interfejs USB.


TOP 200