Wydajniejsza architektura dla PalmOS

Palm nawiązał współpracę z producentami procesorów do komputerów naręcznych w celu optymalizacji systemu PalmOS do architektury ARM. Firma Palm ma nadzieję, że dzięki temu posunięciu urządzenia wykorzystujące jej system operacyjny dorównają wydajnością modelom z Windows CE i będą mogły obsługiwać bardziej zaawansowane aplikacje.

Intel, Motorola i Texas Instruments zoptymalizują system Palm OS do pracy na produkowanych przez siebie procesorach do komputerów naręcznych. Firma Palm chce aby urządzenia wykorzystujące jej system dysponowały mocą porównywalną z komputerami działającymi np. pod kontrolą Windows CE. Właśnie ze względu na większą wydajność, w ostatnim czasie modele PocketPC są chętniej wybierane przez użytkowników korporacyjnych. Jest to obecnie najważniejszy rynek dla firmy Palm.

Wspólnie z producentami procesorów Palm przygotuje więc system zgodny z architekturą opracowaną przez angielską firmę ARM. W tej chwili Palm wykorzystuje 33MHz procesor DragonBall Motoroli. Układy ARM cechują się znacznie większą wydajnością, co pozwoli na tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji dla urządzeń z PalmOS.

Zobacz również:

  • Google i NIST uruchomią produkcję procesorów kolejnej generacji

Intel podejmie prace nad optymalizacją PalmOS dla układów Strong ARM oraz XScale. Palm i Motorola przygotują system dla procesorów DragonBall MX1. Texas Instruments opracuje zoptymalizowane dla PalmOS rozwiązania do bezprzewodowej transmisji danych. ARM Holdings będzie współpracował z Palmem aby zapewnić sprawną migrację systemu Palm OS na architekturę ARM oraz rozwinąć i przystosować narzędzia programistyczne na potrzeby Palm OS. Procesory o architekturze ARM wykorzystywane są przez największych konkurentów firmy Palm - Compaq Computer i Hewlett-Packard. Analitycy są zdania, że już w tym roku Palm straci pozycję lidera na rynku komputerów naręcznych na rzecz Compaqa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200