Wydajna architektura RAM

NEC zaprezentował technologię VCM zwiększającą wydajność pamięci RAM instalowanych w komputerach.

NEC zaprezentował technologię VCM zwiększającą wydajność pamięci RAM instalowanych w komputerach.

NEC Electronics, na komputerowych targach Comdex, zaprezentował technologię VCM (Virtual Channel Memory), umożliwiającą wytwarzanie modułów pamięci RAM o szybszej prędkości transmisji danych niż w przypadku układów o standardowej architekturze.

VCM wprowadza istotne usprawnienia do wewnętrznej logiki układów zarządzających dostępem do danych zapisanych w pamięci. Jednocześnie pamięci VCM mogą współpracować z dowolnym interfejsem obsługującym konwencjonalne pamięci DRAM, takie jak FP DRAM (Fast Page), SDRAM (pamięci synchroniczne), EDO DRAM lub układy najnowszej generacji DDR SDRAM (Dual Data Rate), Rambus i SL (SyncLink).

Wirtualne kanały VCM pozwalają na zwiększenie przepustowości łącza sprzęgającego rdzeń pamięci z interfejsem przekazującym dane na zewnątrz. Technologię można wdrażać, nie zmieniając architektury systemu, a wprowadzając jedynie pewne, niewielkie korekty do logiki systemu zarządzającego dostępem do danych. Pozwala to na łatwą integrację z istniejącymi architekturami I/O. VCM wprowadza jednak zmiany do jądra układów pamięci.

Wiele stosowanych obecnie rozwiązań, pozwalających zwiększyć szybkość pamięci RAM, bazuje na firmowych technologiach. Ich wykorzystanie najczęściej pociąga konieczność wprowadzania istotnych zmian do architektury komputera, a przynajmniej układów obsługujących komunikację z pamięcią. VCM nie ma tej wady. Układy pamięci zgodnych z tą specyfikacją mają standardową liczbę wyprowadzeń i można je instalować w obecnie stosowanych gniazdach. Technologia VCM przewiduje, że każde żądanie dostępu do pamięci dysponuje własnym, wirtualnym kanałem, którego używa do zapisywania lub odczytywania danych. Każdy taki kanał jest odpowiednio zintegrowany z pamięcią DRAM, ma dostęp do przeznaczonych mu zasobów tej pamięci i posługuje się funkcjami określającymi tryb współpracy z układem (np. tryb pakietowy).

NEC zapowiada wprowadzenie na rynek pierwszych modułów pamięci zgodnych ze specyfikacją VCM w 1998 r., twierdząc, że nie będą droższe niż moduły wykorzystujące tradycyjne technologie. Pierwsze układy DRAM 64 MB (praca w trybie synchronicznym) w standardzie VCM pojawią się w II kwartale przyszłego roku. Natomiast w drugiej połowie 1998 r. wejdą na rynek układy DDR SDRAM.

Aby zwiększyć zainteresowanie nową technologią, NEC udziela bezpłatnie licencji oraz udostępnia zainteresowanym firmom odpowiednie specyfikacje techniczne. Technologią VCM jest zainteresowanych wielu producentów układów półprzewodnikowych, np. National Semiconductor i VIA. Wszystko wskazuje na to, że dzięki takim cechom technologii VCM, jak otwartość, łatwość wdrażania do produkcji i integrowania z montowanymi już na płytach głównych interfejsami oraz niskiej cenie, pamięci VCM pojawią się szybciej w komputerach PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200