Wyciek tajnych dokumentów NATO?

NATO prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży w sieci Dark Web plików z klauzulą „NATO confidential” rzekomo wykradzionych z systemu należącego do europejskiego producenta systemów rakietowych.

Źródło: Pexels.com, foto Boris Hamer.

NATO prowadzi dochodzenie w tej sprawie, choć „nie mamy żadnych przesłanek do stwierdzenia, że jakakolwiek sieć NATO została naruszona" powiedział rzecznik NATO.

Ale, jak doniosło BBC, w sieci Dark Web pojawiła się oferta sprzedaży pakietu dokumentów o całkowitej objętości 80 GB, które według cyberprzestępców są ściśle tajnymi plikami wykradzionymi z serwerów należących do współpracującego z NATO europejskiego producenta systemów rakietowych MBDA Missile Systems.

Zobacz również:

  • Cyfrowa odporność u podstawy bezpieczeństwa kraju

Przedstawiciele MBDA potwierdzili, że na początku sierpnia była próba wymuszenia zapłaty okupu na rzecz cyberprzestępców, którzy bezpodstawnie twierdzili, że naruszyli sieć firmy. MBDA odmówiła spełnienia tego żądania i napastnicy postanowili sprzedać wykradzione informacje w sieci Dark Web. Pakiet 80 GB danych jest oferowany za 15 Bitcoinów, czyli blisko 300 tys. dolarów.

MBDA przyznaje, że w pakiecie znajdują się niektóre należące do firmy dokumenty wymieszane z innymi plikami. „Śledztwo potwierdziło jednak , że nie doszło do włamania do sieci firmy, a wewnętrzne procesy weryfikacyjne wskazują, że udostępnione w sieci Dark Web dane nie są niejawne i wrażliwe" - oświadczyła MBDA. Najprawdopodobniej zostały wykradzione z systemu należącego do jednego z poddostawców firmy. Obecnie MBDA współpracuje z władzami we Włoszech, gdzie doszło do tego naruszenia.

Dziennikarzom z BBC udało się nawiązać kontakt z cyberprzestępcami, uzyskać próbkę wykradzionych dokumentów oraz informację, że sfinalizowana została już co najmniej jedna transakcja sprzedaży tego pakietu plików.

Hakerzy twierdzą, że wykradli informacje o personelu firm zaangażowanych w rozwój tajnych projektów wojskowych, rysunki i dokumentację projektową, prezentacje, umowy kontraktowe,a także materiały wideo i zdjęcia oraz korespondencję między różnymi firmami.

W udostępnionej dziennikarzom BBC próbce o objętości 50 MB znalazły się dokumenty oznaczone jako „NATO Confidential”, „NATO Restricted” i „Unclassified Controlled Information”. Jest tam między innymi prezentacja, która wydaje się wyjaśniać działanie pocisków Land Ceptor CAMM, z których przynajmniej jeden został niedawno wysłany na Ukrainę oraz pliki opisujące operację wywiadu telekomunikacyjnego przeprowadzoną przez eskadrę lotniczą USA pod koniec 2020 roku w Estonii. Dziennikarze BBC nie są jednak w stanie zweryfikować czy pliki są oryginalne. Cyberprzestępcy nie wyjaśnili też czy dane pochodzą z tylko z jednego skompromitowanego źródła.

MBDA Missile Systems to utworzone w 2001 roku joint venture 3 europejskich firm: Airbus (37,5% udziałów), BAE Systems (37,5%) oraz Leonardo (25%). Obecnie jest międzynarodową grupą zatrudniająca ponad 13 tys. pracowników we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Koncern projektuje i produkuje rakiety oraz systemy rakietowe dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych: lotnictwa, marynarki wojennej i sił lądowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200