Wyciek tajnych dokumentów NATO?

NATO prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży w sieci Dark Web plików z klauzulą „NATO confidential” rzekomo wykradzionych z systemu należącego do europejskiego producenta systemów rakietowych.

Źródło: Pexels.com, foto Boris Hamer.

NATO prowadzi dochodzenie w tej sprawie, choć „nie mamy żadnych przesłanek do stwierdzenia, że jakakolwiek sieć NATO została naruszona" powiedział rzecznik NATO.

Ale, jak doniosło BBC, w sieci Dark Web pojawiła się oferta sprzedaży pakietu dokumentów o całkowitej objętości 80 GB, które według cyberprzestępców są ściśle tajnymi plikami wykradzionymi z serwerów należących do współpracującego z NATO europejskiego producenta systemów rakietowych MBDA Missile Systems.

Zobacz również:

  • Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund

Przedstawiciele MBDA potwierdzili, że na początku sierpnia była próba wymuszenia zapłaty okupu na rzecz cyberprzestępców, którzy bezpodstawnie twierdzili, że naruszyli sieć firmy. MBDA odmówiła spełnienia tego żądania i napastnicy postanowili sprzedać wykradzione informacje w sieci Dark Web. Pakiet 80 GB danych jest oferowany za 15 Bitcoinów, czyli blisko 300 tys. dolarów.

MBDA przyznaje, że w pakiecie znajdują się niektóre należące do firmy dokumenty wymieszane z innymi plikami. „Śledztwo potwierdziło jednak , że nie doszło do włamania do sieci firmy, a wewnętrzne procesy weryfikacyjne wskazują, że udostępnione w sieci Dark Web dane nie są niejawne i wrażliwe" - oświadczyła MBDA. Najprawdopodobniej zostały wykradzione z systemu należącego do jednego z poddostawców firmy. Obecnie MBDA współpracuje z władzami we Włoszech, gdzie doszło do tego naruszenia.

Dziennikarzom z BBC udało się nawiązać kontakt z cyberprzestępcami, uzyskać próbkę wykradzionych dokumentów oraz informację, że sfinalizowana została już co najmniej jedna transakcja sprzedaży tego pakietu plików.

Hakerzy twierdzą, że wykradli informacje o personelu firm zaangażowanych w rozwój tajnych projektów wojskowych, rysunki i dokumentację projektową, prezentacje, umowy kontraktowe,a także materiały wideo i zdjęcia oraz korespondencję między różnymi firmami.

W udostępnionej dziennikarzom BBC próbce o objętości 50 MB znalazły się dokumenty oznaczone jako „NATO Confidential”, „NATO Restricted” i „Unclassified Controlled Information”. Jest tam między innymi prezentacja, która wydaje się wyjaśniać działanie pocisków Land Ceptor CAMM, z których przynajmniej jeden został niedawno wysłany na Ukrainę oraz pliki opisujące operację wywiadu telekomunikacyjnego przeprowadzoną przez eskadrę lotniczą USA pod koniec 2020 roku w Estonii. Dziennikarze BBC nie są jednak w stanie zweryfikować czy pliki są oryginalne. Cyberprzestępcy nie wyjaśnili też czy dane pochodzą z tylko z jednego skompromitowanego źródła.

MBDA Missile Systems to utworzone w 2001 roku joint venture 3 europejskich firm: Airbus (37,5% udziałów), BAE Systems (37,5%) oraz Leonardo (25%). Obecnie jest międzynarodową grupą zatrudniająca ponad 13 tys. pracowników we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Koncern projektuje i produkuje rakiety oraz systemy rakietowe dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych: lotnictwa, marynarki wojennej i sił lądowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200