Wyciek danych z Hyundaia - informacje o właścicielach w sieci

Do sieci trafiły informacje o użytkownikach pojazdów marki Hyundai między innymi z Włoch czy Francji.

Firmy motoryzacyjne wraz z wzrostem rozwiązań technologicznych, cyfryzacją usług oraz oferowaniem zdalnego dostępu do swoich aut stały się gigantami z branży technologicznej. Nowinki technologiczne w autach bardzo często pomagają i zwiększają poziom bezpieczeństwa, ale czasami doprowadzają do incydentów cyberbezpieczeństwa. Z jednym z nich mierzy się aktualnie koreański Hyundai.

Dane użytkowników Hyundaia z Europy wyciekły do sieci
Źródło: The Punisher / Unsplash

Dane użytkowników Hyundaia z Europy wyciekły do sieci

Źródło: The Punisher / Unsplash

Firma poinformowała o naruszeniu danych, które dotknęło włoskich oraz francuskich właścicieli pojazdów marki Hyundai oraz osoby, które są potencjalnie zainteresowane pojazdem tej marki i zapisały się na odbycie jazdy próbnej.

Zobacz również:

  • Nowoczesne samochody łatwym kąskiem dla cyberprzestępców
  • Qualcomm przejmuje Autotalks i skupia się na rynku automotive
  • Android Auto i Apple CarPlay zdominowały rynek

Według wielu doniesień z Twittera i próbek udostępnionych przez portal "HaveIBeenPwned" Troya Hunta, w związku z incydentem do sieci trafiły następujące dane:

  • Adresy e-mail
  • Adresy fizyczne
  • Numery telefonów
  • Numery podwozia pojazdów

Haker, który uzyskał dostęp do bazy danych Hyundaia, nie wykradł danych finansowych ani numerów identyfikacyjnych.

Hyundai przekazał, że w odpowiedzi na incydent zaangażował ekspertów IT, którzy wyłączyli dotknięte systemy do czasu wdrożenia dodatkowych środków bezpieczeństwa.

W tym samym komunikacie południowokoreańska marka ostrzegła swoich klientów, aby zachowali ostrożność wobec niechcianych wiadomości e-mail i tekstów SMS twierdzących, że pochodzą od nich, ponieważ mogą to być próby wykorzystania phishingu i inżynierii społecznej.

Hyundai ostatnimi czasy miał szereg problemów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym.

W lutym 2023 roku firma wprowadziła awaryjne aktualizacje oprogramowania w kilku modelach samochodów dotkniętych prostym włamaniem poprzez złącze USB, które umożliwiło złodziejom ich kradzież.

W grudniu 2022 roku błędy w aplikacji Hyundai pozwoliły zdalnym napastnikom na odblokowanie i uruchomienie różnych modeli dotkniętych problemem lub ujawnienie informacji o właścicielu samochodu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200