Wyciągnąć co się da

Jeszcze w pierwszym kwartale br. na rynek wejdą pierwsze produkty IBM wyposażone w technologię Java Content Repository (JCR).

Jeszcze w pierwszym kwartale br. na rynek wejdą pierwsze produkty IBM wyposażone w technologię Java Content Repository (JCR).

Usprawnienie mechanizmów wyszukiwania informacji w rozbudowanych systemach informacyjnych to obecnie jeden z głównych celów największych dostawców IT. Uproszczenie wymaga wspólnego mianownika, którym ma być technologia Java Content Repository (JCR), opracowana w ramach Java Community Process w ramach Java Specification Request (JSR) 170. Dzięki niej dokumentami można będzie zarządzać niezależnie od platformy, formatu, miejsca składowania itd.

Punkty za pierwszeństwo

Jedną z sił napędowych nowej technologii pragnie zostać IBM. Firma chce, aby JCR stało się podstawą do zarządzania treścią w ramach rozwiązań zgodnych z jego strategią IBM Workplace, w tym przede wszystkim z aplikacjami dostępnymi w ramach Lotus Workplace.

IBM chce poszerzyć swoją ofertę o nowe, bardziej uniwersalne rozwiązanie, które można będzie implementować w nowych produktach koncernu. "Chcemy uniknąć konieczności migracji danych do nowych wersji systemów. Przenoszenie danych nie przynosi żadnej korzyści biznesowej. Firmom zależy na dostępie do danych" - mówi Ambuj Goyal, szef Lotus Software.

Dane pod ręką

Stworzenie jednolitego repozytorium dla danych przechowywanych w bazach relacyjnych, obiektowych i innych, a jednocześnie danych bez wyraźnej struktury (wszelkiego rodzaju dokumenty), nie jest pomysłem nowym. Podobna idea przyświecała już przecież twórcom Lotus Notes/Domino. Teraz jednak system tego rodzaju ma być uniwersalny, ustandaryzowany pod względem metod dostępu i interfejsów programistycznych dla języka Java.

Oznacza to tyle, że możliwości tego typu będą dostępne w coraz szerszej gamie produktów. IBM zamierza włączyć JCR do Lotus Workplace Collaboration Services (premiera wersji 2.5 jest zapowiadana na marzec br.), WebSphere Portal Server 5.1 i Lotus Domino Document Manager (w obu przypadkach będzie to jesień br.), oraz w IBM Content Management, w tym przede wszystkim do DB2 Document Manager i DB2 Records Manager. Później technologia JCR ma zastąpić inne metody zapisu i wyszukiwania danych w innych repozytoriach IBM.

Zunifikowany system przechowywania treści to dziś konieczność. "JCR pozwoli sięgać do danych jednocześnie na wiele sposobów i pozwoli je wykorzystać w różnych systemach" - mówi Doug Wilson, dyrektor ds. technicznych w IBM Lotus Software. "Dzięki nowej technologii korporacje będą mogły łatwo pozyskiwać informacje z rozproszonych źródeł, np. serwerów grup dyskusyjnych, systemów wspomagających zarządzanie projektami itd." - dodaje.

Nie ma innej drogi

W podobną stronę co IBM zmierzają inni dostawcy technologii. Oracle pracuje nad zbliżonymi mechanizmami, opartymi jednak na jednym interfejsie wbudowanym w swoją bazę danych. Nad podobnym rozwiązaniem dla SQL Server pracował do niedawna Microsoft. Funkcje tego rodzaju będą zapewne standardowymi elementami WinFS, którego data premiery jest zagadką chyba nawet dla samego Microsoftu.


TOP 200