Wychodzą i wchodzą

Roman Kluska zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Optimus SA, obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej firmy. Nowym prezesem został Dariusz Dąbski.

Roman Kluska zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Optimus SA, obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej firmy. Nowym prezesem został Dariusz Dąbski.

Na początku kwietnia br. Roman Kluska poinformował o sprzedaży pakietu akcji uprzywilejowanych Optimus SA (1,85 mln), dających 66% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Akcje kupiło konsorcjum, w którego skład wszedł BRE Bank SA i Zbigniew Jakubas. Transakcję zawarto pod koniec maja br. Jej wartość wyniosła 262 mln zł.

Roman Kluska deklarował wtedy, że pomimo sprzedaży akcji, "zamierza zachować fotel prezesa, gdyż chce pomagać w rozwoju firmy". Zapowiadał także, że nie będzie radykalnych zmian w organizacji firmy. W ubiegłym tygodniu Roman Kluska zrezygnował jednak z pełnienia funkcji prezesa zarządu firmy i objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej. Nowym prezesem został Dariusz Dąbski, dotychczasowy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Optimus SA.

"Patologią zarządzania Optimusem było dotychczas skupienie całej władzy w jednym ręku. Miałem pakiet kontrolny Optimusa, posiadając dzięki temu wpływ na decyzje rady nadzorczej. Byłem jednocześnie prezesem zarządu firmy. Postanowiłem w końcu podzielić się władzą, aby obecny system zarządzania spółką nie stanowił bariery jej rozwoju" - mówi Roman Kluska, powtarzając argumenty sprzed 2 miesięcy. "W takim układzie rada nadzorcza nie była w stanie skutecznie rozliczać zarządu z jego działalności. Po objęciu funkcji przewodniczącego rady, na pewno przez najbliższe dwa lata będę kontrolował zarząd, a tym samym wpływał na rozwój spółki" - dodaje.

Z Optimusa odejdzie Jerzy Kalinowski, dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej. Pozostanie natomiast Leszek Wroński, wiceprezes ds. strategii i rozwoju, i Marcin Węgłowski, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny ds. finansów. Wszyscy trzej przyszli do firmy w czerwcu 1999 r. Mieli być odpowiedzialni za opracowanie nowej strategii rozwoju firmy, zmierzającej do zmiany jej wizerunku i przekształcenia z producenta komputerów w firmę teleinformatyczną. Zatrudnienie nowych osób miało być także pierwszą próbą decentralizacji władzy w Optimusie.

Rok temu nieoficjalnie mówiło się, że Jerzy Kalinowski ma zostać prezesem firmy. Miał pracować w Optimusie przez 5 lat, na tyle bowiem podpi- sał umowę. Teraz Roman Kluska stwierdził, że Jerzy Kalinowski został zatrudniony jedynie do "wypełnienia określonej misji, którą miało być przygotowanie w Optimusie warunków pozwalających działać mu jako holding finansowy". Jerzy Kalinowski, zapytany co będzie teraz robił, odpowiedział, że wybiera się na zaległy urlop.

Akcjonariusze i inwestor

Z końcem maja br. nowymi akcjonariuszami Optimus SA została Grupa BRE i Zbigniew Jakubas. Nowi inwestorzy objęli odpowiednio: 18,48 i 9,95% uprzywilejowanych akcji serii A. Roman i Anna Kluskowie zachowali jedynie 4% akcji. Przysługuje im jednak prawo do połowy zysków ze sprzedaży akcji przyszłemu inwestorowi strategicznemu powyżej ceny 245 zł.

Zmiany w akcjonariacie mają związek z poszukiwaniami inwestora strategicznego dla Optimusa. Zdaniem Romana Kluski, jedynie w przypadku Optimusa SA można myśleć o przejęciu kontroli nad nim - poprzez odsprzedanie wszystkich akcji należących do BRE Banku i Zbigniewa Jakubasa - lub ewentualnej fuzji. Dla pozostałych dziesięciu spółek holdingu poszukiwani są jedynie partnerzy. Nie zostaną one sprzedane. Dotyczy to - oprócz Optimusa Pascala - działu produkującego komputery. "W tym przypadku poszukujemy zachodniego partnera. Niewykluczone że będziemy na jego zlecenie produkować komputery" - mówi Roman Kluska.

Partner w telekomunikacji

Były prezes Optimusa jako nowego partnera dla nowosądeckiej spółki najchętniej widziałby firmę telekomunikacyjną, gdyż jedynie tą sferą działalności Grupa Optimusa się jeszcze nie zajmuje. "Rozmawiamy z wieloma firmami. Inwestor może się pojawić zarówno w ciągu miesiąca, jak i 2 lat" - dodaje.

Firmami, o współpracy z którymi myślą przedstawiciele Optimusa, są wszyscy liczący się operatorzy telekomunikacyjni działający w Polsce, w tym: Polkomtel SA (Plus GSM), Polska Telefonia Cyfrowa sp. z o.o. (Era GSM) i Telekomunikacja Pol- ska SA. Pod uwagę brany jest także przyszły operator sieci telefonii komórkowej III generacji (UMTS). Ze źródeł zbliżonych do firmy wynika, że Optimus na pewno prowadzi rozmowy z Elektrimem, głównym akcjonariuszem Ery GSM. Kandydatami do kupna Optimusa mają być także America Online i koncern medialny Bertelsmann.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200