Wybrano język programowania 2021 roku

Python trzyma się dalej mocno o czym świadczy fakt, że już drugi raz z rzędu został uznany przez Tiobe za język programowania roku. Tytuł ten przyznawany jest językowi, który przez cały oceniany rok piął się bez przerwy w górę i z miesiąca na miesiąc otrzymywał coraz lepsze noty.

Grafika: wired.com

Jak podaje Tiobe, Python znajduje się obecnie na czele listy z wynikiem 13,58%, co oznacza, że w porównaniu z poprzednim rokiem zyskał 1,86 %. To dobry wynik, ale daleko mu do tego, jakim może się pochwalić Java, która dwadzieścia lat temu znokautowała konkurencję z wynikiem 26,49%. Tiobe jeszcze niedawno twierdziło, że C ma największą szansę zostać językiem programowania roku, ale dosłownie na ostatniej prostej wyprzedził ją Python.

Na początku 2021 roku Python zajmował w rankingu Tiobe trzecie miejsce. W następnych miesiącach piął się cały czas w górę, aby w październiku wskoczyć na pierwsze miejsce. Deweloperzy używają go głównie do tworzenia aplikacji webowych jak również takich, które przetwarzają intensywnie dane. Warto przypomnieć, że publikowany co miesiąc indeks bierze pod uwagę wyniki podawane przez wyszukiwarki (badając po prostu, jakim językiem interesowali się najczęściej programiści). Aktualnie Tiobe zwraca uwagę na trzy języki, które w ostatnich miesiącach zyskują najwięcej na popularności: Go, Rust i Kotlin.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Rust to język najczęściej używany do tworzenia aplikacji WebAssembly
  • Najpopularniejszą dystrybucją Javy jest Oracle

W styczniu pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco: Python (13,58%), C (1,44%), Java (10,66%), C++ (8,29%), C (5,68%), Visual Basic (4,74%), JavaScript (2,09%), Assembly (1,85%), SQL (1,8% i Swift (1,41%).

Python znalazł się również na czele rankingu popularności języków programowania opracowywanego przez Pypl (PopularitY of Programming Language). Tu pierwsza dziesiątka wygląda tak: Python (28,74%), Java (18,01%), JavaScript (9,07%), C/C++ (7,4%), C# (7,27%, PHP (6,06%), R (4,19%), Objective-C (2,27%), Swift (1,91%) i TypeScript (1,74%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200