Wybory 2007: Platforma gotowa

System obsługujący polskie wybory - Platforma Wyborcza - został przetestowany i jest gotowy. Podobnie jak przed rokiem przed wyborami samorządowymi, system na 2007 r. został rozbudowany i unowocześniony.

"System podlega ciągłej rozbudowie. Zwiększyły się moce i technologie tzn. większe użycie Javy niż PHP, technologia trójwarstwowa w miejsce architektury klient-serwer, większe parametry łącz internetowych w centrali PKW i delegaturach" - mówi Romuald Drapiński, wicedyrektor zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej w Krajowym Biurze Wyborczym. "Przez ostatnie 3-4 lata trwała budowa systemu i teraz wydatki na sprzęt nie rosną już znacząco. 41 okręgów jest wyposażonych w komputery, zdarzały się pojedyncze zakupy zapasowych sztuk dla ok. 33 delegatur i centrali KBW, łącznie za ok. 250 tys. zł".

Istotna kwota została przeznaczona na rozbudowę systemu, na opracowanie nowego modułu kalkulatora wyborczego z możliwością przesyłania podwójnym kanałem z obwodowych komisji wyborczych do okręgowych komisji wyborczych, modyfikację rejestracji kandydatów w związku ze zmianą przepisów prawa w zakresie "oświadczeń lustracyjnych kandydatów", zmieniły się wzory dokumentów okręgowych komisji wyborczych. Zmiany wprowadzał wykonawca systemu, który administruje oraz prowadzi wsparcie użytkowników - firma Pixel Technology, sam system jest już własnością PKW.

Wcześniejsze wybory = mniej czasu

Istotne etapy prac związanych z systemem do wyborów parlamentarnych były zaplanowane na 2008 i 2009 rok. "Wcześniejsze wybory musiały przyśpieszyć ten proces. Nie wszystko zostało zrobione z planowanych czynności. Obsługa jest jednak pełna" - zapewnia Drapiński. Z planowanych prac można wymienić m.in. elektroniczne formularze dla komitetów wyborczych - wprowadzanie dokumentów zgłoszeniowych komitetów i list kandydatów na serwerach PKW - komisje wyborcze mogłaby sprawniej przyjmować, dzięki temu, dokumenty wytworzone przez formularze elektroniczne. Bez podpisu elektronicznego nie ma jednak mowy o zupełnie elektronicznej rejestracji komitetów wyborczych. Mogłoby to wyeliminować w części dokumentację papierową. Najwięcej papierowych dokumentów to wykazy poparcia. Aby zarejestrować komitet wyborczy, trzeba zebrać co najmniej tysiąc podpisów, okręgową listę kandydatów na posłów - 5 tys., kandydata na senatora - 3 tys.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200