Wybór strategii powinien zależeć od potrzeb

Wraz z wprowadzeniem nowych, wysoko wydajnych technologii, które przetwarzają dane w trybie równoległym, terminy, takie jak: MPP (Massively Parelllel Processing - masowe przetwarzanie równoległe), skalowalne przetwarzanie równoległe i SMP (Symmetrical Multiprocessing Processing - symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe) zatraciły swoje znaczenie. Całe zamieszanie bierze się stąd, że kluczem używanym do definiowania poszczególnych obszarów rynku są różne technologie, a nie potrzeby użytkownika czy jego możliwości finansowe. Nie jest to dobry układ dla klienta, który ma określone potrzeby, dysponuje ograniczonymi funduszami i nie ma zbyt dużo czasu na to, aby dokładnie poddawać analizie oferty składane przez wszystkich producentów.

Wraz z wprowadzeniem nowych, wysoko wydajnych technologii, które przetwarzają dane w trybie równoległym, terminy, takie jak: MPP (Massively Parelllel Processing - masowe przetwarzanie równoległe), skalowalne przetwarzanie równoległe i SMP (Symmetrical Multiprocessing Processing - symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe) zatraciły swoje znaczenie.

Całe zamieszanie bierze się stąd, że kluczem używanym do definiowania poszczególnych obszarów rynku są różne technologie, a nie potrzeby użytkownika czy jego możliwości finansowe. Nie jest to dobry układ dla klienta, który ma określone potrzeby, dysponuje ograniczonymi funduszami i nie ma zbyt dużo czasu na to, aby dokładnie poddawać analizie oferty składane przez wszystkich producentów.

Rynek systemów klasy "high end"

Dla coraz większej liczby rozbudowanych aplikacji komputery równoległe wydają się być najbardziej efektywnym i w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem, które sprosta wymaganiom stawianym przez te aplikacje. Większość tych aplikacji można zaliczyć do produktów, tak jak ja to nazywam, klasy SBA (Strategic Business Application - strategiczne aplikacje biznesowe). Zadaniem takich aplikacji jest zarządzanie i przeszukiwanie bardzo dużych lub niestrukturalnych baz danych i wykonywanie kompleksowanych analiz na dużych zbiorach danych. Są to aplikacje typu: rozbudowane systemy wspomagania decyzji (kompleksowa analiza bazy danych), zarządzanie w czasie rzeczywistym (gospodarka towarowa, kontrola finansów przedsiębiorstwa itp.), optymalizacja procesów produkcji (np. rozkład lotów w liniach lotniczych czy planowanie obsady załóg), analizy demograficzne prowadzone w firmach ubezpieczeniowych (przewidywanie trendów demograficznych i analizowanie pod tym kątem rynku), wyszukiwanie danych oraz przeszukiwanie niestrukturalnych baz danych (wyszukiwanie i odczytywanie nieindeksowalnych danych) czy analiza rynku (preferencje klientów czy projektowanie katalogów).

Rynek aplikacji SBA rządzi się tymi samymi prawami, co tradycyjny rynek komputerów klasy "high end", którego klientami są ci użytkownicy, których problemy mogą być rozwiązane tylko przez szybko pracujące systemy i którzy sądzą, że inwestycja taka uczyni ich bardziej konkurencyjnymi na rynku. To właśnie ci klienci gotowi są zainwestować w nową technologie.

Jeśli twoja firma jest właśnie takim przedsiębiorstwem, to szansą dla Państwa może być wybór odpowiedniego komputera równoległego, wyposażonego w taką liczbę procesorów, że podoła on wymaganiom stawianym przez aplikacje stosowane w Waszej firmie. Najlepiej jest wybrać na tyle skalowalny system (niekoniecznie z rozproszoną pamięcią RAM), aby móc powiększyć jego konfigurację do 64 procesorów.

Rynek systemów klasy "midrange"

Na rynku systemów klasy mainframe i "midrange" komputery równoległe rywalizują z komputerami opartymi na tradycyjnych architekturach, na których klienci uruchamiają swoje podstawowe aplikacje. Obsługując te aplikacje komputery równoległe sprawują się podobnie jak tradycyjne komputery, a ich przewagą jest to, że oferują większą skalowalność (możliwość rozbudowy) i bardziej atrakcyjny współczynik cena/wydajność systemu.

Technologia przetwarzania równoległego nie oferuje klientom tego odcinka rynku (komputery klasy "midrange") równie atrakcyjnych, przyspieszających pracę systemów informatycznych, rozwiązań, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianego wcześniej rynku aplikacji typu SBA. Jednak można być pewnym, że wraz z tym, jak potrzeby użytkowników będą rosnąć (zarządzanie sieciami komputerowymi klient/serwer i całymi systemami informatycznymi) to komputery SMP i MPP będą (głównie dzięki bogactwu rozwiązań towarzyszących technologii przetwarzania równoległego) wchodzić coraz szybciej do użytku.

Użytkownicy tego odcinka rynku oczekują od nowej technologii zmniejszenia kosztów związanych z przetwarzaniem danych. Jeśli Twoja firma ma takie cele, to najwyższy czas przyjrzeć się producentom systemów równoległych i wybrać najodpowiedniejszy dla siebie komputer.

Dokonując wyboru systemu radziłbym przyjrzeć się uważnie nie tylko komputerom równoległym wyposażonym w pamięć rozproszoną RAM, których konfigurację można zwiększyć do co najmniej 64 procesorów, ale też komputerom opartym na współdzielonej pamięci RAM, które można co prawda wyposażać w mniej niż 64 procesory, ale które dają się za to łączyć w grona.

Ponieważ najbliższe kilka lat będzie widownią ostrej konkurencji między komputerami równoległymi opartymi na pamięci współdzielonej, a komputerami wyposażonymi w pamięć rozproszoną, to można się spodziewać dynamicznego rozwoju tego typu systemów. I jeśli nie muszą Państwo podejmować decyzji już teraz (SMP czy MPP), to radziłbym zwrócić uwagę na:

*Systemy ze współdzieloną pamięcią, które coraz śmielej wchodzą na rynek komputerów klasy "high end". Można je wyposażać w coraz więcej procesorów, które dysponują coraz większą mocą.

*Tych producentów, którzy przez konstruowanie systemów dających się łączyć w grona starają się wyprzedzić konkurencje i uczynić jeszcze mniej przejrzystą, i tak już nieźle rozmytą, definicję przetwarzania równoległego.

*Dysponujące coraz większą mocą procesory, co pozwala budować systemy MPP wyposażone w niewielką ich liczbę.

*Zacieranie się różnicy między systemami typu SMP a tradycyjnymi systemami równoległymi. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ te ostatnie są wyposażane w węzły obliczeniowe architektury SMP i w rozwiązania pozwalające obsługiwać aplikacje korzystające ze współdzielonych pamięci RAM.

Życzę udanych zakupów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200